czwartek, 11 lipca 2024

Piątka ulubieńców: Pięć książek dobre na start!

 

Wiedźmiński fach w rękach: Żebrowski i Cavill na zdj. 

Nie wiesz, co czytać? Albo nie masz pomysłu, do czego warto się odnieść? Pomogę Ci. Co prawda - wybrałem utwory, które uznaję (subiektywnie) za dobre, ale nie mogę przekonać cię, że będą dla ciebie równie inspirujące. Literatura jest jak kino - jedne rzeczy uwielbiasz, drugie nie znosisz. Jestem typem czytelnika, który preferuje fantastykę (głównie), mam kilka nieprzyjemnych czy kontrowersyjnych opinii na temat literatury, bo jestem tym, który nie znosi Williama Faulknera, choć jest uważany za wielkiego pisarza. Od Szekspira wolę Oscara Wilde, ,,Harry'ego Pottera'' uważam za najbardziej przecenianą serię, jaką miałem w rękach, a hermetyczne w treściach, nagradzane książki, uważam, bardzo często, za objaw snobizmu. Dlatego bywam szokujący w opiniach, nie tylko w kinie, ale również w literaturze, bo jak mi się coś nie podoba, to o tym mówię, a nie chowam po kątach. Tymczasem, co wybrałem? Sprawdźmy!

1. Życie jest gdzie indziej

Dość nieoczywisty tytuł na początek. Milan Kundera, to niewątpliwie mistrz słowa i jeden z ulubionych autorów czeskiej szkoły pisarskiej. On nie tworzy zdań, wręcz je komponuje! Głównym bohaterem jest złote dziecko - geniusz, który rysuje obrazki emocjami, a jego wrażliwość w dorosłym życiu zostaje wystawiona na próbę. Tkane erotycznymi, poetycznymi głoskami. Głaska po ciele w sposób wielce wysublimowany. Dojrzałość pióra wybiegająca poza przyjęte kanony piękna, liryczna bezkompromisowość, delikatność erotyki wpisanej w kanon europejskiej kultury oraz wdzięcznej kamasutry.

 Celność spojrzeń oraz wrzucenie narracji dwubiegunowej, gdzie dominantą jest toksyczna relacja między matką, a synem, gdzie burżuazja izoluje rewolucję komunistyczną. Prosta opowieść o genialnym dziecku, które nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości, więc buduje wewnętrzny świat i osobliwą poezję (przy czym operuje trafnymi diagnozami, gdzie ludzie bez głów uosabiają braki rozumu w epoce postępu czy przewrotów politycznych). Powieść wysokiej klasy. ,,Życie jest gdzie indziej'' sprawiło, że na literaturę spoglądam innym okiem, niż dawniej. 

Autor: Milan Kundera

Data wydania: 1973, Czechy

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.


2. Opowiadania z Wiedźminem (,,Ostatnie życzenie'' - tom 1, ,,Miecz przeznaczenia'' - tom 2)

Geralt, czyli biały wilk, to jedna z moich ulubionych postaci z kart powieści. Jest charyzmatyczny, włada bronią, jak baletnica (w tanecznym kroku) i jest wielkim przyjacielem, dla tych, których uważa za ważnych w swoim życiu. Wbrew pozorom, ci, którzy nie mieli okazji czytać książki - pomyślą sobie, że to zwykły rzeźnik czy pogromca potworów, lecz to narracja błędna. Prawda jest taka, że Wiedźmin nigdy nie chciał zabijać potworów - robi to tylko w ostateczności. I dla pieniędzy, żeby przetrwać. Na początek polecam czytać opowiadania z Wiedźminem, bo są zróżnicowane. Moje ulubione? ,,Ziarno prawdy'' (z odniesieniem do ,,Pięknej i bestii'') czy ,,Trochę poświęcenia'' (smutna tragedia milczącego Geralta i zakochanej po uszy poetki, w tle syrena i Jaskier jako wierszokleta). 

Jeśli ktoś lubi bombastyczne akcje, to niech zerknie do ,,Ostatnie życzenie'' (akcja z potężnym dżinem!). Wiedźmin, to przede wszystkim dobra zabawa - bez pretensjonalnych wtrąceń. Przepiękny, kunsztowny język, cięty humor oraz przygoda, do której chce się wracać. Ma w sobie powab słowiańskiej urody, nie unika trudnych tematów związanych z rasizmem czy bezpłodnością, a do tego ma romantyczny ton, zaś bohaterowie są fenomenalni. Bard jest kobieciarzem, Zoltan krasnoludem o niewyparzonym języku, a Shani, do rany przyłóż, łania o cudownym sercu. 

Autor: Andrzej Sapkowski 

Data wydania: 1993, Polska 

Wydawnictwo: SuperNowa


3. Sputnik Sweetheart

Izolacja, samotność, czyli coś o świecie martwych w duchowej pustce. Japoński autor, Murakami, jest znany z innych powieści, ale postawiłem na ,,Sputnik'', bo to osobliwe dzieło. Dziejące się na greckiej wyspie, z wątkiem o skłonnościach lesbijskich. Murakami od zawsze porusza się w sferze uporczywej seksualności, która ściąga ludzką kopułę na dno egzystencjalnej próżni kosmicznej. Banalna opowieść z greckiej wyspy ma znamiona greckiej tragedii, ballady o rozszczepieniu duszy, co krąży jak satelita po mglistej rzeczywistości, która wyparła się rzeczywistego. Pozostały domysły, niesmak straconego życia i błędy, które nie wychodzą poza ramy sprzeczności ludzkiej komedii.

Tragiczna opowieść, która z pozoru ujawnia dramat ludzkiej niedoli, ale czy kiedykolwiek czuliśmy się wyróżnieni, zrozumiani czy spełnieni? Jedna z postaci porzuca fortepian, mężczyzna kocha kobietę, która jest lesbijką, a jednocześnie jest najlepszym przyjacielem, jak w serialach obyczajowych. Zaczyna się, jak telewizyjna telenowela, by zakończyć, jak dwuznaczny thriller z napięciem erotycznym. Mocna literatura, która wysnuwa fakty między wierszami. Gorąco polecam! 

Autor: Haruki Murakami 

Data wydania: 1999, Japonia 

Wydawnictwo: Muza

4. Piknik na skraju drogi

Jako stały miłośnik prozy fantastycznej nie mogło zabraknąć kultowego tytułu, gdzie od rozwiązania, czym jest strefa - manipuluje naszymi zmysłami, wadzi za nos, jest dowcipny i z nutką sensacji. Klasyka ukrytej tajemnicy, gdyż do końca powieści nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, czy istnieje złota kula, która, według legendy, spełnia życzenia (dobrowolne). Wciąż imponuje bogactwo żargonu serwowanego przez bohatera zbiorowego. Filozoficzne dysputy o lądowaniu pozaziemskiej inteligencji, która, chcąc lub nie chcąc, znika z radaru spojówek. Strugaccy konsekwentnie, przez powieść, unikają rozwikłania, czym jest strefa, jakie sekrety mieści za wzgórzem, dlaczego powoduje, że ludzie umierają przez, wydawałoby się, śmieszną nić, gdzieś w kącie garażu. Nieustanny humor zwyczajnie dystansuje do rzeczywistości, a nieogarnięci turyści chcąc zapuścić się na ,,wrogie'' terytorium dostają błyskawiczną lekcję, że z siłami pozaziemskimi nie warto zaczynać. Misterium tajemnej zagłady, która bierze w nawias kosmitów, co nie grożą ziemianom, bo są obojętni na ludzki los. 

Autor: Arkadij i Borys Struggacy 

Data wydania: 1972, ZSRR

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

5. Widmo nad Innsmouth 

Co prawda, to opowiadanie, ale jakże znakomite. Do dzisiaj mam ciary na plecach. Proza Lovecrafta, to zawsze dobra okazja, aby poznać, czym jest prawdziwy strach oraz dobry horror. Trzymający w napięciu thriller prześladowczy, gdzie bohater nieustannie nękany jest koszmarami, badany wzrokiem, który czuje na barkach oddech prześladowcy. Niezwykła, niepodrabialna atmosfera osaczenia. Gdzie dochodzenie zamienia się w przerażającą ucieczkę od odwiecznego zła małego miasteczka. 

Jeśli szukacie mocnych, wyrazistych wrażeń, skoków napięcia, diabolicznej tajemnicy, gdzie zło czai się w ciemności - zajrzyj koniecznie. Do tego ma niezwykle plastyczne ujęcia z pościgu za ofiarą. Mroczne, szokujące opowiadanie, które sprawi, że pokochasz literaturę. Tutaj pojawia się enigmatyczny zakon Dagona (mitycznych wyznawców Cthulhu). 

Autor: H.P. Lovecraft

Data wydania: 1931, USA

Opowiadanie można znaleźć w takich książkach, jak ,,Zew Cthulhu'' (wydawnictwo Vesper - posiadam kopię książki), ,,Widma nad Innsmouth'' (wydawnictwo Vesper), czy ,,Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści'' (również wydawnictwo Vesper). 

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz