czwartek, 6 marca 2014

Definicja strachu: Szczury blasku - Co się stało z rzeczywistością?Słowem wstępu: miałem pisać o Nosferatu - symfonia grozy, ale rok produkcji dla wielu z Was byłby wystarczającą przeszkodą, dlatego postawiłem na Szczury blasku. Odcinając się na chwilę od świata filmu zapraszam po sięgnięcie komiksu.

Album opowiada historię o wojnie toczonej przez ludzi ze stworami z innych wymiarów. Ich wizja jest niezwykle groźna i niebezpieczna. Akcja komiksu toczy się tuż po tym, jak Zjednoczona Europa prowadziła wojnę z paktem islamsko - żydowskim. Kwantowy kataklizm zawziął się za Szkocję, a wyspy brytyjskie zamieniono w pustelnię. To co zostało wewnątrz wyrwy przeraziło władze, dlatego postanowili rozwiązać problem bombami atomowymi. Jednak nic nie zdziałali, więc wysłali elitarne oddziały. Gdy i ich zdmuchnięto z powierzchni ziemi, zaczęto wysyłać skazańców. Tam już nie walczą o przetrwanie, a o zachowanie resztki tego, co im pozostało.
Komiks liczy sobie 63 strony i nie stroni od nerwowego tempa opowiadania. Atmosfera jest tak gorąca i nieznośna, że imaginacje H. R. Gigera spalają na panewce. Choć fabularnie nie wiele ma wspólnego z serią Obcy, bardzo blisko mu do morderczych ,,insektów''. Wszystko jest tu tak odrealnione, jak to tylko możliwe. Potępieńcy zatracają umysł i uczucia. Wymowa historii jest pacyfistyczna i nie wnosi nic nowego do motywów wojny. Korzysta ze sprawdzonych przepisów na dobre ,,kino'' akcji.

Bohaterowie wyglądają jak na sterydach. Ich bronie są tak przerysowane, że są większe od nich! Z wyglądu przypominają Alpha Squad z Gears of War (podobne umundurowanie). Są dzielnymi wojakami, którym przyszło odwiedzić piekło. Wizja zdegenerowanej, apokaliptycznej ziemi robi wrażenie. Wszystko wymalowane jest w czarnych barwach, przepych śmierci i nieumiarkowanego okrucieństwa przekracza wszelkie granice i normy. Żołnierze apokalipsy są żywym mięsem armatnim dla silniejszej, obcej jednostki. Polecam, jeśli kręcą Was horrory w klimatach Sci-Fi. Gdy sceny gore są strawne i nie macie problemu z duszną oprawą. Istotą strachu w tym przypadku jest unicestwienie nadziei, ludzie zamieniający się w bestie. Katorga dotrwania do kolejnego świtu, bo kto wie, ile ten koszmar jeszcze potrwa.

Szczury blasku Allegro

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz