czwartek, 10 października 2013

Retro wspomnienia: Flintstonowie - Jaba Daba Du!
Flintstonowie to bardzo popularny serial animowany w latach 60 wytwórni Hanna-Barbera. Opowiada o dwóch zaprzyjaźnionych rodzinach Flintstonów i Rubblesów, które żyją w erze kamienia. Sposób ich życia przypomina nam współczesny. Tylko, że samochody napędzane są siłą stóp (nie trzeba tankować), telewizor serwuje mało interesujące programy, a zmywarka do naczyń, to słoń polewający wodą przez trąbę. Ptak robi za telefon, a świniak pod zlewem robi za kosz. Jakże pomysłowe!


Głównymi bohaterami filmu są: rodzina Flintstonów – Fred, pracownik kamieniołomu, jego żona Wilma, córka Pebbles, ich „psozaur” Dino, i rodzina Rubble'ów – Barney, Betty, ich syn Bamm-Bamm oraz ich „hopagur” o imieniu Hoppy.


Dom Flintstonów - robi wrażenie!

Kto by pomyślał za dzieciaka, że bajka nadaje się także dla starszego towarzystwa. W gruncie rzeczy Flintstonowie podejmują bardzo ważne tematy. Mąż i żona, to stały motyw jaskiniowców. Jak nie kłótnie, to wspólne spotkania bez zaczepek w gronie sąsiadów. Problemy z pracą, mozolne warowanie za wypłatą. Z szefem trzeba być ostrożnym, zwolni kogo trzeba, jak się nie spasuje z głupimi żartami i nie przychodzi na czas do miejsca, w którym ludzie dorośli spędzają mnóstwo godzin. Umiejętność pogodzenia się i organizacja czasu między rozrywką a odpowiedzialnością. Ktoś przecież musi być ojcem w rodzinie. Fred, to tata niemal idealny. Kocha swoje maluchy. Matka, jak to bywa w jej roli, zajmująca się dziećmi, lubi spotkać się i pogadać z przyjaciółką. Chętnie krząta się po kuchni i robi zakupy. Zwierzaki stają się bliscy domownikom. Sąsiedzi sobie wzajemnie pomagają, nawet jeśli sytuacja zdaje się napięta. Dowcipy Barney'a i złość Freda, to mieszanka wyważona. Kumple, wręcz przyjaciele, prości ludzie, z którymi można się identyfikować. Taki konserwatyzm jest jak najbardziej bezpieczny dla dzieci. Bez przemocy, z morałem, ideałami godnymi propagandy. Oglądanie bajki z rodzicami nabiera wyraźnego sensu. Własnemu dziecku na pewno bym to puszczał. W zależności od wieku każdy śmieje się z innych powodów. Ponadczasowy serial animowany dla całej rodziny.

Trzeba mieć do niego uprawnienia?
Zawsze czekałem, by dino ,,uprzykrzał'' życie głowie rodziny, jednakże Fred wie, jak bardzo go kocha psozaur. Konieczne wystawianie pustej butelki po mleku za drzwi w nocnych porach i brak możności powrotu do domu...

Pierwszy serial animowany, który pokazał sceny, w których dwoje małżonków leży razem w łóżku.

Podobną familią do Flintstonów i państwa Rubbles, są Jetsonowie.

"Flintstonowie" pobili rekord w najdłużej produkowanych kreskówkach. Później ich miejsce przejęli "Simpsonowie".

Jest to pierwsza amerykańska bajka, w której bohaterka zaszła w ciążę.

Akcja rozgrywa się 1 000 040 lat p.n.e.
0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz