niedziela, 26 maja 2013

Ulubieni reżyserzy #80-76

Kogo najbardziej mi będzie brakować na tej liście?


5. Michel Gondry

Powód:   Za tą magiczną aurę w jego filmach. ,,Zakochany bez pamięci'' i ,Jak we śnie'', to jedne z tych filmów o miłości, które uszczęśliwiają, wzruszają. Na ten moment stajemy się romantykami.


                             


4. Barry Levinson

Powód: Za umiejętne opowiadanie o człowieku, o jego bolączkach i dramatach, a zarówno o jego sile i niesamowitym poświęceniu w imię czegoś.


                             


3. George Roy Hill

Powód:  Za jeden z najlepszych antywesternów ,,Butch Cassidy i Sundance Kid''. Za jego poczucie humoru, szczególnie w filmie ,,Żądło''.


                                2. Ron Howard

Powód:  Szczególnie za ,,Piękny umysł'', ,,Grinch: świąt nie będzie'', którego polubiłem za czasów dzieciaka, gdy jeszcze oglądałem filmy na VHS. A z racji tego, że lubię western jako gatunek, ,,Zaginione'' uważam za jeden z bardziej niedocenianych filmów o tej tematyce.


                                 
1. John Carpenter 

Powód: Za genialne horrory, który rozbudzają we mnie wyobraźnię. 111 miejsce w moim prywatnym rankingu :)


                                    


Ulubieni reżyserzy (vol.5)80. Tsai Ming - Liang

Specjalizacja: Dramat, Komedia, Musical

Ulubiony film: ,,Niech żyje miłość''

Największe rozczarowanie: ,,Nie chcę spać sam''

Powód na liście: Kolejny poeta na liście i jedyny Tajwański reżyser w top 100. Relacje bohaterów kreuje bardzo powoli i starannie. Przesiąknięty symbolizmem, zabawny i poważny na przemian. Filmy pełne barw i niepozbawione zmysłowości.


79. Alan Parker

Specjalizacja: Dramat, Musical, Kryminał

Ulubiony film: ,,Ptasiek''

Największe rozczarowanie: Brak, ale może się jeszcze zdarzyć. Nie widziałem wszystkich jego filmów.

Powód na liście: Porusza polityczne i społeczne konwenanse. Chętnie korzysta z literatury, by historie pisarzy przedstawić za pomocą obrazu. Potrafi luźno na faktach przedstawić problem, który go nurtuje.78. Darren Aronofsky

Specjalizacja: Dramat, Psychologiczny

Ulubiony film: ,,Czarny łabędź''

Największe rozczarowanie: Na razie brak, liczba filmów nie jest porywająca, stąd ten wniosek.

Powód na liście: Porusza ciężką tematykę. Często zerka na problem geniuszu, jako przykład obłędu i szaleństwa (,,Pi'', ,,Czarny Łabędź''), a także problematykę dążenia do celu, nawet kosztem własnego życia (,,Zapaśnik'', ,,Requiem dla snu'')


77. David Lynch

Specjalizacja: Thriller, Kryminał, Dramat, Surrealistyczny

Ulubiony film: ,,Blue Velvet'' na równi z ,,Dzikość serca''

Największe rozczarowanie: ,,Inland Empire''

Powód na liście: Dzieła Lyncha są o tyle nietuzinkowe, że równie dobrze możesz je zignorować, wyłączając po dziesięciu minutach, bo i tak stwierdzisz w nich nic wartego uwagi, jak jakiś pseudo bełkot postmodernistyczny. Równie dobrze możesz uznać tego twórcę za wyjątkowo ciekawego. Psychodeliczny klimat i wielopiętrowy symbolizm, jako oznaka dobrego, niejednoznacznego kina. Trafi w Twoje gusta, albo go odrzucisz. Zaczniesz się doszukiwać przesłania i wizji, którą wykreował Lynch, albo porzucisz jego odrealnione historie dążące na manowce. Nie moralista kina, trudny w odbiorze. Dlatego 77 miejsce stawiam pod znakiem zapytania.

Alternatywne miejsce na liście:  65


76. Bernardo Bertolucci

Specjalizacja: Dramat, Melodramat, Obyczajowy, Psychologiczny

Ulubiony film: ,,Ostatni cesarz''

Największe rozczarowanie: ,,Marzyciele''

Powód na liście: Opowiada o upadku człowieka, o namiętności, pożądaniu. Nie obce jest mu poruszanie się wokół cielesności człowieka. Chętnie kręci filmy, gdzie tłem jest religia i ideologia.                               0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz