czwartek, 13 marca 2014

100 filmów, które trzeba zobaczyć cz.5


Minęło sporo czasu od części czwartej. Wynikało to z kilku powodów, ale nie chcąc się tłumaczyć, zabieram Was do krainy, gdzie taśma filmowa nie przestaje się kręcić!60.  Tytuł filmu: Psy
        Reżyser: Władysław Pasikowski (Polska)
        Rok produkcji: 1992
        Gatunek: Sensacyjny
        Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis: Franz Maurer, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, zaczyna pracę w policji. Tymczasem jego kolega oferuje swoje usługi przestępcom.

Powód: Obiekt kultu. Pasikowski kręci mocne, męskie kino o męskich sprawach. Pod przykrywką rynsztokowego języka, okrucieństwa, seksizmu czy bestialstwa mamy historię o korupcji i degeneracji Policji Państwowej przez neohitlerowską propagandę. Wiele trafnych cytatów, zburzenie politycznej zasłony i niemczyzna w Polsce.
Psy online
       


59.  Tytuł filmu: Głową w mur (Gegen die Wand)
        Reżyser: Fatih Akin (RFN)
        Rok produkcji: 2004
        Gatunek: Melodramat
        Czas trwania: 2 godz.

Opis: Niedoszły samobójca zawiera fikcyjne małżeństwo z dziewczyną, która chce wyrwać się spod władzy konserwatywnej rodziny.

Powód: O tureckim społeczeństwie, hipokryzji i bipolarnej moralności. O złudnej miłości, rodzicielstwie i pożądaniu. Nie będę się rozpisywać, bo musiałbym zdradzać szczegóły. To porządny film, który bezpretensjonalnie podchodzi do skomplikowanych relacji męsko - damskich. Bezpośredni i całkowicie nastawiony na realizm. Uważajcie, kogo obdarowujecie uczuciem!Głową w mur online


58.  Tytuł filmu: Idź i patrz (Idi i Smotri)
        Reżyser: Elem Klimow (Rosja)
        Rok produkcji: 1985
        Gatunek: Dramat, Wojenny
        Czas trwania: 2 godz. 26 min.

Opis: Szesnastoletni Flora wbrew woli matki zostaje partyzantem. Atak Niemców na obóz powstańców zmusza go do ucieczki.

Powód: Wojna oczami dziecka. Pozbawiająca nadziei na lepsze jutro. Nie ma linearnej konstrukcji, chaos i okrucieństwo zalewa ekran. Długie, bolesne kadrowanie tylko wzmacnia przekaz szaleństwa i utratę zmysłów. Żołdaki eksterminują i anihilują tych przy życiu. Antywojenna wymowa nie pomaga znieść tego, ile cierpienia odważył pokazać reżyser. 

,,Wojna nigdy się nie zmienia'' - cytat z Fallouta.Idź i patrz online


57.  Tytuł filmu: Powrót (Vozvrashchenie)
        Reżyser: Andriej Zwiagincew (Rosja)
        Rok produkcji: 2003
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 45 min.

Opis: Ojciec dwóch nastoletnich chłopców wraca po 12 latach do domu. By poznać swoich synów na nowo, zabiera ich w podróż.

Powód: Najlepszy debiut I dekady XXI wieku! Zwiagincew naśladuje autorytetów kina rosyjskiego (Michałkow, Tarkowski). Opowiada o dojrzewaniu, ludzkich wartościach, o relacjach Boga z człowiekiem i bliźnim. Egzystencjalna metafora życia i śmierci. Wielki film, który nie opiszę słowami!Powrót online


56.  Tytuł filmu: American Beauty
        Reżyser: Sam Mendes (Wielka Brytania)
        Rok produkcji: 1999
        Gatunek: Dramat, Komedia
        Czas trwania: 2 godz. 2 min.

Opis: Przechodzący kryzys wieku średniego mieszkaniec przedmieść Lester Burnham zakochuje się w koleżance swojej nastoletniej córki.

Powód: Krytyka klasy średniej i konsumpcyjnego trybu życia. Kryzys wieku średniego. Kult, a jednocześnie potępienie młodości. Bolesna prawda zostaje zmącona dobrym humorem, ale film nie popada w śmieszność. Dobrobyt jest ważniejszy od szczęścia? Amerykańskie społeczeństwo zostało srogo potraktowane.American Beauty


55.  Tytuł filmu: Rozmowa (The Conversation)
        Reżyser: Francis Ford Coppola (USA)
        Rok produkcji: 1974
        Gatunek: Thriller, Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 53 min.

Opis: Harry Caul (Gene Hackman) jest specjalistą od podsłuchu. W swoim rzadkim fachu osiągnął mistrzostwo. Jest w stanie podsłuchać każdą rozmowę.

Powód: Geniusz filmowy Coppoli jest niepodważalny, ale czy dzisiaj jeszcze ktokolwiek o nim rozprawia? Śmiem twierdzić, że tylko z perspektywy starszych produkcji, gdy forma była wysoka i nie popełniał harakiri na własnym dorobku. 

Jeden z najlepszych thrillerów z lat 70's. Inwigilacja obywateli zawsze była nieprzyjemnym tematem, więc nieprzyjazne lata, gdy bezpardonowo tworzono mroczne filmy na Zachodzie reżyserzy nie mieli problemu podejmować trudne i ważkie tematy. Szpiegowska intryga z archaiczną i zdezaktualizowaną techniką, ale wymowa fabularna pozostaje w dalszym ciągu przerażająca. Budzi zachwyt, gdyż skromne kino wykonane przez Coppolę to ewenement. Niespotykane!
Rozmowa online


54.  Tytuł filmu: Mulholland Drive
        Reżyser: David Lynch (USA)
        Rok produkcji: 2001
        Gatunek: Dramat, Thriller
        Czas trwania: 2 godz. 26 min.

Opis: Rita traci pamięć wskutek wypadku samochodowego. Odkrywa, że jej torba jest pełna pieniędzy i postanawia dowiedzieć się, skąd one pochodzą.

Powód: Oniryzm w czystej postaci. Nie można go oglądać z włączonym umysłem, inaczej będziemy zawiedzeni tym, co widzimy przed ekranem. To hipnotyczna droga przez umysł kobiety - nierozwiązalna i w zasadzie dyskusyjna. Jawa i sen, czerń i czerwień, zmysłowość i ból. Koktajl bodźcowy dla podświadomości. 

Najbardziej wybujały film z początku XXI wieku!Mulholland Drive online


53.  Tytuł filmu: Bulwar zachodzącego słońca (Sunset Blvd.)
        Reżyser: Billy Wilder (Austro - Węgry, obecnie Polska)
        Rok produkcji: 1950
        Gatunek: Dramat, Noir
        Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Opis: Bankrut chowa się przed swoim wierzycielem w rezydencji dawnej gwiazdy kina niemego. Na prośbę chcącej odzyskać sławę kobiety, pomaga jej ukończyć scenariusz filmowy.

Powód: Pozorny, idealny świat Hollywoodu został zdemaskowany. Film o upadku gwiazdy filmowej, która nie potrafi pogodzić się z utraconym statusem społecznym. O tym, że fani o niej zapomnieli. Reżyserzy nie ubiegają się o jej zaangażowanie. To w pewnym sensie obraz o nadmiernej ambicji zatruwającej życie. Obłęd, szaleństwo, myślenie w kategorii ułudy. Blask fleszy nie trwa wiecznie...Bulwar zachodzącego słońca online52.  Tytuł filmu: Nocny kowboj (Midnight Cowboy)
        Reżyser: John Schlesinger (Wielka Brytania)
        Rok produkcji: 1969
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 53 min.

Opis: Joe Buck wyrusza z Teksasu do Nowego Jorku, by zarabiać jako uliczny żigolak. Na miejscu poznaje ciemną stronę metropolii.

Powód: Film o męskiej przyjaźni, dojrzewaniu i samotności. Jeszcze jeden przykład na to, że amerykański sen nigdy się nie spełnia - jest iluzją czasów, w których rodzą się ,,synowie Ziemi''. Nieprzyjemny w odbiorze, ale role Hoffmana i Voighta zatrzymują przy ekranie. Bodaj najlepszy film Johna Schelesingera.
Nocny kowboj online

Miasto w Nocnym kowboju51.  Tytuł filmu: Na wschód od Edenu (East of Eden)
        Reżyser: Elia Kazan (Turcja)
        Rok produkcji: 1955
        Gatunek: Dramat obyczajowy
        Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis: Dwaj bracia rywalizują o miłość surowego ojca. Wkrótce zakochują się w tej samej dziewczynie.

Powód: O tym, jak brak miłości ze strony ojca może spowodować rozpacz i nieszczęście. Starotestamentowa przypowieść o Kainie i Ablu. No i niezastąpiony James Dean, który stał się symbolem kultu i straconego pokolenia lat 50'. ,,Buntownik z wyboru'' porywa odbiorcę. Jego kreacja zapada w pamięć. Po obejrzeniu filmu warto zajrzeć do książki, która jest o wiele bardziej rozbudowana.
Na wschód od Edenu online
0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz