niedziela, 9 lutego 2014

Odrobione filmy z 2013 roku (według premiery w Polsce) - Plus obcojęzyczne obrazy nie wyświetlone nad Wisłą


Trochę się tych filmów nazbierało, a nie zawsze miałem czas o nich napisać. Zebrałem więc ,,pakiet'' i krótkimi zdaniami omawiam je, na ile pamiętam. Obejrzałem wiele interesujących produkcji. Tylko jeden tytuł stał się dla mnie niestrawny, kompletnie bezużyteczny, ale chciałem zobaczyć czym się tak krytyka filmowa zachwyca. Nie ma czym - serio. Dobrze, że więcej filmów przyjąłem pozytywnie, bo zmarnowałbym za dużo czasu na kino. A słabych filmów oglądać nie lubię. Jak każdy.

Warto obejrzeć:Mandarynki (nie wyświetlony w Polsce)

Opis: Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Rozmowy pomiędzy Gruzinem a Estończykiem są kwintesencją świetnie napisanego scenariusza - potraktowani z zażartą ironią i dystansem. Głównie skupia się na dialogach, ale kilkakrotnie mnie zaskoczył podczas seansu. Zdecydowanie film, który urzekł mnie jak mało który przez ostatni miesiąc. Jak na tak mało wybuchowy i efektowny obraz konfliktu gruzińsko - estońskiego jest rewelacyjny. Prostota jest siłą napędową, poetyka obrazu wpisuje się w nurt małego wielkiego kina.Mandarynki onlineJeden strzał (nie wyświetlony w Polsce)

Opis: Po odejściu żony z dzieckiem John Moon zamieszkuje w górach. Podczas polowania na zwierzynę zabija młodą dziewczynę i przywłaszcza sobie jej pieniądze.

Nie rozumiem dlaczego w Polsce nie wyświetla się tak genialnych filmów. Fantastyczny surowy klimat. Niezwykle dopracowany pod względem zdjęć, ujęć i prowadzenia aktorów. Trzyma w napięciu, jest dobrze opowiedziany bez zająknięcia. Intrygujące budowanie tempa i namacalny nastrój tworzy z A single shot kawał wyrazistego kina, za którym staję w obronie. Koniecznie oglądać w nocy!Jeden strzał onlinePrzeszłość

Opis: Cztery lata po rozpadzie związku Ahmad przyjeżdża do swojej byłej żony, by podpisać papiery rozwodowe. Na miejscu przekonuje się, że życie jego eks nie jest tak kolorowe, jak mówiła.

Czyli recepta na to, jak zaskakiwać widza od początku do końca, a przy tym, by się pogubił w chaosie ukrywania kłamstwa i prawdy. Ujmuje mnie tak specyficzne kino, gdzie wystarczą rozmowy na wysokim poziomie. Aktorzy dobrze się sprawują, znają swoje role i naturalnie je wykonują. Kto wyjdzie z tego bez szkody? Nikt nie jest bezkarny. Nieoczekiwane zwroty zachowania postaci mogą potęgować zagubienie pośród prowadzenia dyskusji. Mocne, ekstrawaganckie kino.
Przeszłość onlineW kręgu miłości

Opis: Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym związku. Poważna choroba ich córki oddala ich od siebie.

Elise i Didier łączą głównie dwie cechy: miłość i muzyka. Razem śpiewają, razem się kochają i oboje winią się za chorobę córki. W żadnym razie nie jest to komedia romantyczna, lecz melodramat o rozpadzie związku, zwątpieniu w Boga i niesprawiedliwości. Jedno z najbardziej smutnych zakończeń, jakich doznałem w tym gatunku.W kręgu miłościZ krwi i kości

Opis: Ali, ojciec kilkuletniego chłopca, nie potrafi sobie radzić w życiu. Wszystko się zmieni, gdy pozna treserkę orek Stephanie. A połączy ich tragedia dziewczyny.

O miłości w niedosłowny sposób. Reżyser łatwo mógł popaść w ton moralizatorski i pompatyczny, ale nie poszedł po prostej linii. Unika słowa miłość, jeśli nie ma konkretnego ku temu powodu. Trudny temat został zaprezentowany w dyskretny, uroczy i nie przeszarżowany monument. Jest poważnie i z humorem. Melodramat, który można polecić do wspólnego oglądania niezależnie od płci.Z krwi i kości online
Kraina lodu

Opis: Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy.

Klasyczna animacja nie przeszła do lamusa. Rozbawia do łez, korzysta z utartych schematów, by uzyskać odpowiedni efekt do pouczania dzieci. Dla ,,starych'' koni wciąż powód do relaksu i powrotu do przeszłości, gdzie bajki nie korzystały z chwytów popkultury. Piękny film animowany ze znakomitą animacją w 3D. Wzrusza, bawi, uczy - nic więcej nam nie potrzeba od Disneya.

Na głębinie

Opis: Rybacy próbują przetrwać w mroźnym oceanie po tym, jak ich łódź wywróciła się przy południowym wybrzeżu Islandii.

Film na faktach okazał się więcej niż przyzwoity. Reporterski styl uważam za główną zaletę filmu. Pięknie opowiedziany w dekoracjach mrocznej Islandii. Przeszedł niemal bez echa - niesłusznie. Kameralne kino dla cierpliwych. Na głębinie online

Na głębinie recenzja


Jappeloup (nie wyświetlony w Polsce)

Opis: We wczesnych latach 80-tych Pierre Durand (Guillaume Canet) rzuca lukratywną pracę prawnika i postanawia poświęcić się swojej pasji, konnym skokom przez przeszkody. Mężczyzna stawia na konia o imieniu Jappeloup. Mimo wielu wad, jakie posiada zwierzę, to właśnie na nim startuje Pierre w turnieju w Los Angeles.

Miłośnikom koni nie trzeba polecać, bo oni już wiedzą, że trzeba odrobić zaległości. Przyjemne kino przy wspólnym obiadku z rodziną w niedzielę. Sukcesy nie wystarczą, jeśli jeźdźcy nie zajmują się swoimi pupilkami. Koń odmówi posłuszeństwa i zwycięstwo jest niemożliwe. Film niczym nie zaskakuje, a podobał mi się bardziej niż wysokobudżetowe hity.jappeloup onlineCałkiem niezłe kino:Blue Jasmine

Opis: Przechodząca kryzys gospodyni domowa przeprowadza się z Nowego Jorku do San Francisco, gdzie ponownie nawiązuje kontakt ze swoją siostrą. 

Woody Allen w formie, ale z delikatną zadyszką. Wyżyny aktorstwa Cate Blanchett. Ten film najtrudniej mi było ocenić, oscyluje w granicach dobrego kina a wartym zapoznania dziełem. Problem leży w tym, że Allen tylko kilka razy wziął na warsztat dramat. Przez co zabrakło mi głębi i niczego po seansie nie otrzymałem: ani do przemyślenia, żadnych towarzyszących emocji, spłynął po mnie bez wstrząśnienia, choć wykonanie bardzo dobre. Czegoś zabrakło. Ewidentnie za dużo rozmów, z których nie wiele wynika - ale plus za to, że przywożą wódkę z Polski.Młoda i piękna

Opis: Podczas wakacji z rodziną siedemnastoletnia Isabelle traci dziewictwo. Po powrocie do domu dziewczyna rozpoczyna pracę jako prostytutka.

O prostytucji bez pouczania. W końcu doczekałem się filmu, który w bardzo dobry sposób obnaża problem młodych i pięknych dziewcząt. Jest zmysłowy, ciekawie ukazany i nie bije z niego naburmuszonego tonu, że prostytucja jest zła. Film został podany z wyczuciem, manierą delikatnej skóry. Piękny film pomimo kontrowersyjnego tematu.Młoda i piękna onlineAni słowa więcej

Opis: Rozwiedziona kobieta poznaje na przyjęciu mężczyznę, zaprzyjaźniając się w międzyczasie z Marianne, która jest jego byłą żoną.

James Gandolfini w swojej ostatniej roli tuż przed śmiercią. Kolejny tytuł z półki ,, obejrzeć, gdy nam smutno i niedobrze''. Przyjemna komedia, która nie udaje, że chce być czymś więcej niż rozrywką przy cieście i kawie. Na temat tego filmu nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Dobrze się ogląda i to jest najważniejsze, a że w trakcie seansu dojdzie do kłótni i konfliktów jest oczywiste, bo musi to poprzedzić finał.Ani słowa więcej onlineGra Endera

Opis: Rok 2070. Ludzkość zagrożona inwazją obcych szkoli dzieci na kosmiczną elitę wojenną. Wśród nich jest wyjątkowo uzdolniony Ender.

Nie zapoznałem się z książką Scotta Carda, dlatego nie martwiłem się o to, że coś zepsują. Mój ulubiony tytuł jeśli chodzi o efekty specjalne biorąc pod uwagę ile dolarów wydano. Nie ogłupia, nie stawia na najprostsze rozwiązania Sci-Fi, ogląda się bez przerwy na kanapki. Mądry, użyteczny i prosty w odbiorze. Na ten film chętnie udałbym się na salę kinową z jakąś dziewczyną. Blockbustery uważacie za tandetne, ogłupiające i mało inteligentne? Obejrzyjcie Grę Endera powinno Wam się spodobać.
Gra Endera onlineNaznaczony: rozdział 2

Opis: Po dwóch latach od przerażających wydarzeń rodzinę Lambertów ponownie nawiedza duch młodej kobiety ubranej w białą suknię, która nuci dziecięcą melodię.

Jedyny horror z prawdziwego zdarzenia, z jakim miałem styczność przez ostatnie dwa miesiące. Soczysty klimat, nawiązania do oldschoolowego kina, czerpanie wiedzy z mistrzów gatunku, świetnie oświetlony i niegłupi. Podobny do Obecności - należący do tego samego reżysera. Warto!naznaczony: rozdział 2Wróg numer jeden

Opis: Film opowiada o polowaniu na najsłynniejszego terrorystę w historii, Osamę bin Ladena, z perspektywy młodej agentki CIA.

Świetnie zrealizowane kino, ale jednostronne. Po tym filmie nie dowiemy się nic o motywacjach Al-Ka'idy, ich działalności i strukturze. Niestety w Ameryce nie potrafią podejmować ważnych tematów bez podziału na dobrych i złych. Wierny temat został zaprzepaszczony przez nadmierne schlebianie własnemu kraju. Reżyserzy potrafią być jak politycy - zbyt dumni, by przyznać się do błędu. Plus za autentyczne metody, jakie stosują w CIA na terrorystach. Kathryn Bigelow wciąż dokumentuje polityczne rozprawy.
Wróg numer jeden onlineCzas na miłość

Opis: Kończąc 21 lat Tim Lake odkrywa, że może podróżować w czasie. Postanawia więc uczynić świat lepszym, znajdując sobie dziewczynę.

Przyjemna komedia połączona dramatem w tle z przesłaniem o którym wszyscy wiedzą. Macie dość szablonowych komedyjek, to Czas na miłość będzie dobrym powodem, by zasiąść przed ekranem. W ostatnim czasie panuje posucha, jeśli chodzi o dobre kino w gatunku komedia romantyczna - to jest jeden z tych tytułów, który nie powinien Was zawieść. 
Czas na miłość online

Czas na miłość i recenzjęWspaniała

Opis: Młoda dziewczyna udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do jednej z firm. Właściciel oferuje jej pracę pod warunkiem, że weźmie udział w zawodach maszynistek.

Retro nadal w modzie. Bardzo niewspółczesne kino. Wszyscy wiedzą, jak się rozwinie i skończy, a mimo to urok i sentyment przeważa po której stronie staniemy. Chcecie się dobrze bawić, nie przeszkadza Wam przewidywalny rozbieg fabularny i doceniacie eksperymentowanie z kinem lat 50's Wspaniała okaże się przygoda z dziewczyną z talentem do szybkiego pisania na klawiaturze.Wspaniała online

Średniaki w wykonaniu:Iron Man 3

Opis: Tony Stark wyrusza w podróż, by zemścić się na tych, przez których jego świat legł w gruzach.

Chciano z Tony'ego Starka zrobić drugiego Bruce'a Wayne w bardziej komediowej odsłonie. Część trzecia mnie zawiodła, bo zapowiadało się inteligentnie i nieszablonowo. Niestety realizacja zawiodła. Rys psychologiczny protagonisty został potraktowany po macoszemu. Rozwiązania fabularne zostają miernie zaprezentowane. Są mało wiarygodne, choć dobrze, że pozostaje czas na dowcip i zabawną koncepcję. Lekki i przyjemny film od którego niczego się nie oczekuje, a i tak pozostawia niedosyt.Iron Man 3 onlineNastępny jesteś ty

Opis: Gang zamaskowanych, uzbrojonych w kusze i siekiery morderców napada na letnią posiadłość Davisonów terroryzując jej mieszkańców.

Slasher nie mający zbyt wiele do pokazania. Tendencyjny, przewidywalny, okropnie zamerykanizowany. Nie bierze się tego filmu na poważnie, ale brakuje ,,mocnych'' scen. Brakowało więcej czarnego humoru i specyficznej gry polegającej na ,,kotek goni myszkę''. Świetny motyw masek, który zawsze w takich filmach mi się podoba. Do obejrzenia i zapomnienia. Polecam oglądać w gronie znajomych.Następny jesteś ty onlineIgrzyska śmierci: W pierścieniu ognia

Opis: Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe Tournée Zwycięzców. Dowiadują się o fali zamieszek, do której przyczynili się, łamiąc reguły igrzysk.

Słabszy od książki. Spłaszczony fabularnie, mało angażujący i za krótki, by przedstawić głębszy rys psychologiczny naszych uczestników igrzysk głodowych ćwierćwiecza. Polecam obejrzeć film tylko wtedy, gdy nie macie książki za sobą. Świetni aktorzy to za mało, by podtrzymać ciężar zbyt mocno pociętej historii.W pierścieniu ognia onlineFilth (nie wyświetlony w Polsce)

Opis: Chory policjant-narkoman, manipulując wszystkimi dookoła, toruje sobie drogę do awansu, dzięki któremu może odzyskać również żonę i córkę. 

Kapitalna rola Jamesa McAvoy'a nie do końca pomogła. Wulgarny, bezkompromisowy obraz policjanta bez moralności i ogłady. Rozbrajający szczerością, ale miałem wrażenie, że reżyser zamierzał tylko i wyłącznie łączyć epickie sceny w jedną całość.Filth online

Totalnie nie polecam:
Spring Breakers

Opis: Ciąg imprez i nieposkromionej fantazji sprowadzi cztery ślicznotki w bikini i w kominiarkach na drogę bezprawia i totalnej rozpusty.

Żaden inny film przez ostatni rok nie dostał takich ciągów ode mnie, jak Spring Breakers. Bardziej przypomina teledysk, równie zepsuty, co współczesna popkultura MTV. Dla zblazowanych nastolatków, ale im także odradzam. Zwyczajnie nie warto. Tylko Jamesa Franco szkoda...
niesforna recenzja0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz