piątek, 7 lutego 2014

100 filmów, które trzeba zobaczyć cz.4


W tym zestawieniu pojawi się jeden z moich ulubionych filmów dzieciństwa (górny obrazek). Odrobina przygody, kilka mocnych tematów, nieco mistyki i dramatu życia. Kilka filmów w dwubarwnej tonacji. Jesteśmy już prawie na półmetku. Mam nadzieję, że się dobrze bawicie z moim zestawieniem. Po ogłoszeniu wszystkich dziesięciu części postanowiłem, że pojawi się bonus w którym pojawią się filmy, które warto zobaczyć, ale nie zdołały zmieścić się w top 100.


Na liście uwzględniłem filmy, jak dotąd, włącznie z tą częścią:

- najczęściej wpisujący się w gatunek: Dramat (25 filmów), Sci-Fi (9 filmów), Komedia (8 filmów)

- najczęściej z lat: 70's (10 tytułów), nowe stulecie (8 tytułów), 90's (7 tytułów)

- reżyserzy, którzy pojawili się więcej niż raz: Michael Haneke, Andriej Tarkowski70.  Tytuł filmu: Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2:                   Judgment Day)
        Reżyser: James Cameron (Kanada)
        Rok produkcji: 1991
        Gatunek: Akcja, Sci-Fi
        Czas trwania: 2 godz. 17 min.

Opis: Terminator T-800 ma za zadanie uchronić od śmierci Johna Connora, który w przyszłości poprowadzi ludzi do walki przeciwko maszynom.

Powód: Arnold Schwarzenegger w roli terminatora to legenda. Jako dzieciak byłem tak podekscytowany filmem, że za każdym razem, gdy pojawiał się w telewizji musiałem przed nim zasiąść ponownie. Trzecia część okazała się średnia, zaś o Terminator: Ocalenie lepiej nie wspominać - do dziś pragnę zapomnieć. 

To może wydać się zabawne, ale w młodzieńczym wieku terminator wyjawiał mi się jako ojciec Johna Connora. W pierwszej odsłonie jest jakby tatulkiem, który chce ukarcić swoją matkę za to, że zaszła w ciążę. Lecz, gdy się narodzi, nadejdzie większe niebezpieczeństwo i jak będzie potrzebować pomocy zapragnie się nim zaopiekować. Ojcowie w pigułce? Silni, twardzi, niezastąpieni. Ja tak odebrałem film w dzieciństwie i takim chcę go widzieć. 

Nieśmiertelny soundtrack przewodni, kilka cytatów nie do zapomnienia. Piękno filmów na przełomie lat 80 i 90, gdzie CGI i efekty specjalne się nie starzeją. Hasta la vista, baby! Złoty okres Jamesa Camerona właśnie przeminął.Terminator 2 online


69.  Tytuł filmu: Człowiek słoń (The Elephant Man)
        Reżyser: David Lynch (USA)
        Rok produkcji: 1980
        Gatunek: Biograficzny, Dramat
        Czas trwania: 2 godz. 5 min.

Opis: Cierpiący na rzadką chorobę mężczyzna, nazywany "człowiekiem słoniem", jest atrakcją cyrkową. Londyński medyk postanawia wykorzystać go do prezentacji naukowej.

Powód: Kolejny film o ludzkiej hipokryzji i nietolerancji wobec ,,odmieńców''. Czarno biała oprawa tylko wzmaga i identyfikuje nas z depresją człowieka z deformacją ciała. Przerażający obraz człowieka strudzonego, poniżanego i źle potraktowanego przez bojaźliwych ludzi. Jednocześnie jest to piękny pokaz, jak można uszczęśliwić takie jednostki, które też rozumują, czują i wyrażają myśli.

 Jeden z najmniej zakręconych filmów Lyncha, ale duch surrealizmu wciąż się unosi w powietrzu. Przyswajalny i niepokojący. Po takich filmach zwyczajne ludzkie problemy wydają się być śmieszne.
Człowiek słoń online
68.  Tytuł filmu: Wielki błękit (Le Grand bleu)
        Reżyser: Luc Besson (Francja)
        Rok produkcji: 1988
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 2 godz. 48 min.

Opis: Jacques i jego przyjaciel z dzieciństwa Enzo rywalizują o mistrzostwo w nurkowaniu bez butli. Obaj chcą pobić kolejny rekord.

Powód: O tym jak pasja zastępuje całe nasze życie. Całkowite poświęcenie dla własnych marzeń i oddaniu się nurkowaniu. Do tego rywalizacja na najwyższym poziomie w czeluściach głębin bez butli nurkowej. Przyjaźń, woda i pobijanie rekordów - to się liczy dla naszej dwójki śmiałków, którzy nie mają oporów opadać na dno aż do utraty sił i tlenu. Niesamowicie fascynujący portret obsesji, który skończyć się mógł tylko w jeden sposób. Zgadnijcie jaki.

Dlaczego Luc Besson nie ośmiela się dziś kręcić tak wspaniałego kina? Kaleczy swój talent i staje się parodią samego siebie.

Wielki błękit online
67.  Tytuł filmu: Zaufanie (Trust)
        Reżyser: Hal Hartley (USA)
        Rok produkcji: 1990
        Gatunek: Dramat, Komedia
        Czas trwania: 1 godz. 47 min.

Opis: Adrienne Shelly, stała twarz filmów Hartleya, tym razem wcieliła się w pełną problemów amerykańską nastolatkę.

Powód: Niezależny amerykański reżyser bawi, wzrusza i pięknie mówi o miłości. To jeden z tych filmów, gdzie kino odzwierciedla rzeczywistość nie tracąc nic a nic z uroku i jego misji pokrzepienia serc, abyśmy uwierzyli w to, co przychodzi niekiedy z trudem. 

Świetny wątek przyjaźni między dorosłym mężczyzną, a nastolatką. Rodzice na swoje dzieci zwalają winę za spadające znikąd nieszczęścia. I teraz pytanie: czy poddać się lub walczyć w otaczającym absurdzie? W życiu też jest czas na dowcip - w tym obrazie jest bardzo abstrakcyjny i nieświadomie wymierzony. Takich filmów jak ten już się nie kręci - szkoda.66.  Tytuł filmu: Spragnieni miłości (Fa yeung nin wa)
        Reżyser: Kar Wai Wong (Chiny)
        Rok produkcji: 2000
        Gatunek: Melodramat
        Czas trwania: 1 godz. 38 min.

Opis: Hongkong 1962. Su i Chow wynajmują mieszkania w tej samej kamienicy. Oboje osamotnieni z powodu nieobecności małżonków zaczynają darzyć się uczuciem.


Powód: Niewysłowione słowa bolą najbardziej, a nie ujawniony gest jest dla nas ciężarem. Spowolnienie scen tylko potęguje i przedłuża oczekiwanie na jakiś znak. Kar Wai Wong jest bardzo subtelny, muzyką rozprawia o nadciągającym zauroczeniu i wzajemnej fascynacji. Czy romans nie zaburzy ich związków rodzinnych? Poezja. 

Historia sama w sobie mało porywająca, ale tutaj liczą się emocje i roztargana niepewność, co zrobić, gdy ktoś staje się nam bliski, a nie możemy z tą osobą spędzać zbyt dużo chwil. Wszystko, co dobre, równie szybko się kończy. Pobrzmiewa ,,kiss as kiss as'' (zerwane połączenie)...
Spragnieni miłości


65.  Tytuł filmu: Aguirre, gniew boży (Aguirre, der Zorn Gottes)
        Reżyser: Werner Herzog (Niemcy)
        Rok produkcji: 1972
        Gatunek: Biograficzny, Dramat, Przygodowy
        Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis: Peruwiańska dżungla. Wilgoć. Ciężkie powietrze z trudnością przechodzi przez krtań. Wszechogarniająca, tropikalna dzikość: przyrody i tubylców. Strach. Lope de Aguirre - zuchwały, okrutny i zdradliwy XVI-wieczny hiszpański konkwistador miał tylko jedno pragnienie - odszukać mityczne, okryte legendą i grozą - złote Eldorado.

Powód: Film o ludzkiej chciwości, która nie ma granic i nie jest w stanie ją przyćmić nawet utrata zmysłów. Bóg się wszystkiemu przypatruje, ale nie interweniuje, pozwala zagubić się człowiekowi w okowach własnej pychy i autorytecie. Słudzy pana źle rozumieją inwencje Indian i ze skrupulatnością pozbywają się nieprzyjaciół, walcząc z żywiołem, chorobami, cierpieniem. Idea konkwistadora jest ważniejsze niż ludzkie życie. Przejmujące kino z doskonałą i podniosłą ścieżką dźwiękową. Wspaniale udokumentowane i opowiedziane z realistycznym pietyzmem.
64.  Tytuł filmu: Gorączka złota (The Gold Rush)
        Reżyser: Charles Chaplin (Wielka Brytania)
        Rok produkcji: 1925
        Gatunek: Komedia, Niemy
        Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis: W czasie gorączki złota Charlie przybywa do Klondike. Odcięty od świata przez nawałnicę, wraz ze swoimi towarzyszami walczy o przetrwanie.

Powód: Rewelacyjny Chaplin nie śmieszy do łez, ale nie wyprowadza z dobrego humoru. A scena w której komik porusza marcepanem w rytmie baletu jest zadziwiająco niepowtarzalna (patrz filmik poniżej). Do dziś autentycznie bawi, ale nie jest to tylko seria komicznych sytuacji.

Pod warstwą komedii kryje się ludzka słabość do bogactwa, pieniędzy i krótkowzroczności, gdzie faceci dają się oczarować podstępnym kobietom. Chaplin wiedział, że zwykłego trampa nikt nie dostrzeże, ale gdy zyska miliony staje się zauważony, podziwiany - wzmaga się zainteresowanie. Takim filmom przydałaby się rekonstrukcja cyfrowa. Do ściągnięcia
63.  Tytuł filmu: Andriej Rublow (Andrey Rublyov)
        Reżyser: Andriej Tarkowski (Rosja)
        Rok produkcji: 1966
        Gatunek: Biograficzny, Dramat historyczny
   Czas trwania: 2 godz. 45 min. Wersja rozszerzona: 3 godz. 26 min.

Opis: Film opowiada o życiu rosyjskiego mnicha i pisarza ikon, Andrieja Rublowa. Prawosławny święty przemierza średniowieczną Ruś, gdzie jest świadkiem wielu okrucieństw oraz zbrodni.

 Powód: Tarkowski o tym, co jest mu najbliższe: religia - człowiek, relacje Boga z ludzką duszą. Kino ,,chodzone'' u rosyjskiego reżysera się powtarza i tym razem nie jest inaczej. Bohaterowie krążą po średniowiecznych dróżkach rozmyślając o rzeczach ponad przyziemnych, naukach Jezusa, sztuce, braterskości, niezgody ciała z porywami doskonalenia. Uniża się nad ludzką podłością, okrucieństwem i grzechem, które nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć.

Wspaniałe, dopracowane zdjęcia, zgrabne prowadzenie aktorów, niespieszne tempo i niemal ascetyczna scenografia tworzy z tego dzieła intrygujące doświadczenie duchowe.62.  Tytuł filmu: Stalker
        Reżyser: Andriej Tarkowski (Rosja)
        Rok produkcji: 1979
        Gatunek: Sci-Fi, Dramat obyczajowy
        Czas trwania: 2 godz. 43 min.


Opis: Stalker wraz z dwoma klientami podróżuje przez Zonę do tajemniczej komnaty, gdzie ponoć spełniają się marzenia.

Powód: Doznanie tylko dla wtajemniczonych i wąskiej publiczności. Tarkowski korzysta z symboliki barw. Największym błędem reżysera jest to, że jest mało atrakcyjny, atakuje metaforą i alegorią nie strawną dla tych, którzy z takim kinem się nie stykają, ale i bez tego jest to fascynujący obraz ucieczki od zmarniałej rzeczywistości. Rosyjski humanista nie pozwala człowiekowi się odnaleźć. Potrafi przedłużać kadry i ujęcia, ale pozwala na własną, indywidualną interpretację. W brudzie, na zniszczonej ziemi ludzie też chcą odnaleźć szczęście, miłość i piękno, wiarę w to, co nierozstrzygalne, uwierzyć we własną wartość, albo inaczej wikłają się w iluzję.

- To jest strefa, rozumie pan?

Jeden z najbardziej dyskusyjnych filmów na mojej liście.Stalker online

Ciekawa interpretacja Eryka Lubosa61.  Tytuł filmu: M - morderca (M)
        Reżyser: Fritz Lang (Niemcy)
        Rok produkcji: 1931
        Gatunek: Thriller
        Czas trwania: 1 godz. 57 min.

Opis: W okolicy grasuje seryjny morderca dzieci. Miasto ogarnia panika, każdy mieszkaniec jest podejrzany.

Powód: Niemal od początku wiemy, kto stoi za dzieciobójstwem. Czy w naszej naturze leży zabijanie siebie nawzajem? Gdzie są granice przebaczenia, czy są ustępstwa przy kontrowersyjnych mordercach? Skazać na śmierć - bez procesu, a może skarcić i wymierzyć mordercy odpowiedni paragraf prawny? Czy morderca jest chory psychicznie, a może sobie uroił, że musi zabijać? 

Śmierć za śmierć? Czy może okazać litość i skazać go przed sąd rejonowy, a nie rozliczać przez wściekłość i utratę bliskiej osoby? Sprawiedliwość istnieje, ale czy zawsze jest słusznie wynagrodzona? Skazanie na śmierć jest odpowiednią karą dla poszkodowanych? Multum pytań bez odpowiedzi. Nieco przegadany, jak na thriller, ale potrafi utrzymać w napięciu.


Do ściągnięcia
0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz