poniedziałek, 27 października 2014

Historia kina: 1913-1920

Kadr z filmu ,,Narodziny narodu'' - symbol wielkiego kina.


W tym odcinku poznamy, kto zaprezentował język filmowy, bez którego nie byłoby współczesnych produkcji. Dowiemy się, że kino zmierza w dobrym kierunku i kwestią czasu jest to, że stanie się sztuką przez wielkie S. Nasza zabawa w historię dopiero kwitnie, więc najlepsze nadejdzie w przyszłości. Kino nie opadnie z piórek, a zacznie porastać urokiem z roku na rok. 

1913 - Pojawia się Traffic in Souls, czyli pierwszy film na temat seksu. Historia o kobiecej prostytucji. 
1913 - Krem wylądował na czyjejś twarzy. Słynny motyw z rzucaniem tortu zadebiutował w Głosie z głębiny

1913 - Tzw. Cliffhanger (sytuacja pełna napięcia, zawieszenie akcji) pojawia się w serialu Przygody Kathlyn. Serial został złożony z trzynastu odcinków. 

1913 - Pierwszy pełnometrażowy western składa się z sześciu aktów i figuruje pod tytułem Arizona
1913 - Dokonano przejrzystych rysunków w dziele animowanym Sen artysty.

1913 - Duński Atlantis to film, który jako jeden z pierwszych przedstawił realistyczną i naturalistyczną wizję zatonięcia statku. 
1913 - Powstaje pierwszy prawdziwy film niemiecki: Student z Pragi
1913-1914 - Nastaje czas popularyzacji Fantomasa z ręki Louisa Feuillade's. 

1914 - Debiut Cecila B. De Mille - Mąż Indianki. Pierwszy film wyprodukowany w Hollywood. Po raz pierwszy słyszymy o kimś takim jak dyrektor artystyczny. 
1914 - Lois Weber staje się pierwszą kobietą, która reżyseruje film fabularny w USA. 
1914 - W Zarabiać na życie pojawia się Charles Chaplin - przed laty, zanim zostanie głośnym reżyserem i popularnym trampem z workowatymi spodniami. Mimo to zostaje ogłoszony gwiazdą filmową. 

1914 - Pierwsza pełnometrażowa komedia to Zabawny romans Charliego i Loloty.

1914 - Winsor McCay tworzy swój trzeci film animowany - Gertie the Dinosaur. Przełomowe dokonanie w dziedzinie połączenia ,,żywej akcji'' z rysunkową animacją. 
1914 - Serial The Perils of Pauline korzysta z metody ,,panienki w niebezpieczeństwie''.

1914 - Pierwszy film w naturalnym kolorze wyświetlono w Londynie (The World, the Flesh, and the Devil). 
1914 - Tanie Nickelodeony zostają coraz częściej zastępowane pałacami filmowymi. 
1914 - Włoska Cabiria to trzygodzinna epopeja - spektakularna i monumentalna. Po raz pierwszy korzysta się z ruchów kamery ustawionej na wózku i stosuje światła łukowe przy zdjęciach w plenerze. To przyszły wzór dla kina widowiskowego. Film kosztował 1 mln lir, co oznaczało, że tworzenie dzieł na szeroką skalę zaowocowało sporymi wydatkami. Pierwszy film, który pokazano w Białym Domu.

1914 - Paramount Pictures staje się pierwszym dystrybutorem filmowym. 

1914 - W The Photo-Drama of Creation użyto po raz pierwszy synchronizacji dźwięku. 
1915 - Pojawia się obraz Narodziny narodu, czyli narodziny geniusza techniki i formy filmowej - Davida Warka Griffitha. Film zapoczątkował naturalistyczne aktorstwo, umiejętność stosowania planu: od detalu po plan pełen. Są flashbacki i elementy typu: ratunek w ostatniej chwili. Zastosowano montaż synchroniczny (zestawienie fragmentów akcji w jednym momencie). Narodziny narodu kształcą język filmowy. To pierwsza produkcja, która może mianować się hitem Hollywood. Zarobił ponad 1 mln dolarów. Można powiedzieć, że od Narodzin narodu rodzi się prawdziwe kino, aczkolwiek produkcję krytykowano za rasizm i szowinizm. 

1915 - Producent i reżyser Thomas H. Ince wprowadza ,,system fabryczny''. Metoda, która będzie używana do filmów masowo produkowanych. 
1915 - Charlie Chaplin tworzy pierwsze arcydzieło pt. Włóczęga. Tu pojawia się z melonikiem na głowie i w za dużych butach - jak przystało na jego charakterystyczną postać.

1915 - Sąd Najwyższy orzekł, że państwa mogą cenzurować filmy (o nie!). To źle wróży dla przyszłych pokoleń. 
1915 - Theda Bara staje się jedną z pierwszych kobiet, którą mianuje się na symbol seksu. W filmach gra głównie kusicielki. 

1915 - Powstaje prawie siedmiogodzinny serial Wampiry. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem we Francji. Pomysły czerpano z powieści brukowej, której fragmenty zamieszczano w piśmie ,,Le Martin''. 

1915 - W Hipokrytach Lois Weber oddaje wizerunek kobiecej nagości. 1915 - Jest i pierwszy pokaz 3D w Astor w Nowym Jorku. 

1916 - Pojawia się Goldwyn Company - niezależna wytwórnia filmowa.

1916 - Charles Chaplin zarabia 10 000 dolarów na tydzień. Nowy rekord, jeśli idzie o zarobki gwiazd filmowych. 
1916
- A Daughter of the gods robi zamieszanie, ponieważ Annette Kellermann w scenie pod wodospadem jest widziana nago. Gwiazda filmowa propaguje kostium kąpielowy.  

1916 - Pearl Whit's jest pierwszym aktorem, który pisze o sobie autobiografię. Zatytułował ją - Just Me

1916 - Wampir w filmie fabularnym Noc grozy - tego jeszcze nie grali. 
1916 - Kontrowersyjny temat o aborcji pojawia się w filmie Gdzie są moje dzieci?

1916 - W A Natural Born Gambler Afroamerykanin po raz pierwszy napisał, wyreżyserował i zagrał główną rolę w filmie. 

1916 - W Cywilizacji mamy chór i orkiestrę, ale poza tym film okazał się wielką klapą finansową. Obiekt kpin krytyków filmowych. 
1916 - Idealny rok dla kina D.W.Griffitha. Powstała Nietolerancja. Film, który osiągnął apogeum widowiskowości. Kosztował prawie 2 miliony dolarów! Jest przeciwwagą dla Narodzin narodu, ponieważ postawił na to, aby sprawiedliwości stało się zadość. Odrzucił szowinizm i wszystko to, za co został skrytykowany w poprzednim dziele. Widzimy na ekranie dopracowany montaż równoległy, prapoczątki krwawych scen, zarządzanie statystami na ogromną skalę (60 000 ludzi pracowało nad kształtem filmu!). Jest prekursorem kina erotycznego. Film z początku trwał 72 godziny, skrócono go do trzech.

1917 - Charlie Chaplin jest uznawany za pierwszego aktora, który podpisał kontrakt na milion dolarów.

1917 - Założono Lincoln Motion Picture Company - pierwsze Afroamerykańskie studio.
1917 - Harold Lloyd kreuje nieśmiałego komika z okrągłymi, rogowymi oprawami okularów i w słomkowym kapeluszu. 

1917 - Pierwsze filmy Johna Forda uznaje się za ,,zaginione'' (utracone). 
1917 - Pojawia się obraz pt. Banici. Jeden z lepszych filmów tragicznych w erze kina przeddźwiękowego. Szwedzki reżyser Victor Sjöström wyznacza szkołę rodakom, jak należy tworzyć filmy. 

1918 - Pierwszy film o Tarzanie nosił tytuł Tarzan wśród zwierząt (aka Tarzan, król małp). Swoją premierę miał na Broadwayu w Nowym Jorku. Kamień milowy, gdyż zarobił ponad milion dolarów, a to nieczęste dokonanie jak na wczesne lata kina niemego. 
1918 - Thomas Edison opuszcza przemysł filmowy. 

1918 - Rysownik i animator Winsor McCay propaguje dokumentalnym stylem storpedowanie RMS Lusitanii przez niemieckiego U-Boota. Historyczny moment ukazany w formie animacji. 
1918 - Nakręcono barwny film pt. Cupid Angling. Był reklamowany jako pierwszy film pełnometrażowy w technikolorze. 

1919 - Charlie Chaplin, Griffith, Douglas Fairbanks Sr. i Mary Pickford założyli United Artists. Oznaczało to, że stali się niezależni. Mogli tworzyć obrazy bez niczyjej kontroli - byli poza systemem wytworzonym przez potentatów filmowych. Stworzyli własną fabrykę snów. Pierwszy film UA jest komedią. Zarejestrowano ją pod nazwą Jego wysokość Amerykanin (w roli głównej sam Douglas Fairbanks).
1919 - Amerykański komik, Harold Lloyd, ulega wypadkowi. Podczas kręcenia Haunted Spooks, w czasie pozowania do zdjęć reklamowych wybucha mu bomba w ręku. W wyniku utraty kciuka i palca wskazującego zastępuje je protezą (rękawicą). Mimo to nie porzucił śmiałych wyczynów na potrzeby filmu.

1919 - Walt Disney łączy siły z Ub Iwerks do tworzenia animacji kreskówkowych. 

1919 - Pierwszą animowaną postacią jest niejaki klown KoKo z serii Out of  the Inkwell.  
1919 - Richard Oswald jest podobno pierwszym przedstawicielem męskiego homoseksualisty w filmie pełnometrażowym. Film Inaczej niż inni został zakazany przez nazistów. Do dziś zachowały się fragmenty obrazu. 
1919 - Złamana lilia to jeden z pierwszych udanych melodramatów. 

1919 - Z tego roku warto obejrzeć takie filmy jak: Skarb rodu Arne (Szwedzka szkoła filmowa, dramat historyczny) czy Polikuszka (kino rosyjskie, dramat obyczajowy).
1920 - Niemiecki ekspresjonizm sięga chwały u filmowca Roberta Wiene w filmie Gabinet doktora Caligari. Ekspresjonizm polega na tym, że scenografia jest sztuczna, pełne krzywizn i przekłamań perspektywy. Skośne widoki miast czy ciasne pomieszczenia to wytwór malarzy: Waltera Reimanna, Hermanna Warma i Waltera Röhriga. W o wiele późniejszym okresie Tim Burton będzie czerpał inspiracje ze wczesnego stadium kina. 

1920 - W The Debut of Thomas Cat widz ma do czynienia z pierwszą animacją w kolorze.

1920 - Pojawia się zamaskowany szermierz, Zorro, w filmie Znak Zorro. Jeden z ulubionych filmów Orsona Wellesa. 1920 - Swój solowy występ ma Buster Keaton w filmie Jeden tydzień

1920 - Odkrycie efektu Kuleszowa przez radzieckiego reżysera, Lwa Kuleszowa posłużyło do wniosku, że odbiorca nadaje znaczenie ujęciom filmowym. Nie w izolacji, ale w połączeniu z ujęciami poprzedzającymi i następującymi po nich, oraz że osoba montująca film może nadawać mu znaczenia niezależnie od zawartej w nim gry aktorskiej.
1920 - Które filmy warte wspomnień? 

 Brzdąc - król ekranowych klownów, Charlie Chaplin tworzy pełnometrażowy film z niezwykłą dbałością o zachowanie proporcji komedia-dramat. 
 Furman śmierciSjöström łączy obrazy snu z mało przyjazną rzeczywistością, w oświetleniowym blasku. Być może pierwszy film atmosfery.

Wdowa po pastorze - Duński reżyser, Carl Theodor Dreyer tworzy w naturalnych sceneriach, z psychologicznym machnięciem, z odrobiną nie powagi. 
Golem - Ekspresjonistyczne dekoracje, bardziej baśń niż obraz rzeczywisty, zastosowano efekty specjalne. 

Najważniejsze wydarzenia na przestrzeni lat 1913-1920 według Chrisa: Premiera filmu Nietolerancja, premiera Gabinetu doktora Caligari i zjawisko montażu filmowego - efekt Kuleszowa.


0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz