piątek, 27 września 2013

Gry, o których mogliście nie usłyszeć: Temat o OświęcimiuWszystkim wydaje się, że temat o Oświęcimiu można poruszyć w literaturze (,,Ochotnik do Oświęcimia'', ,,Wytrzymałem więc jestem'') i kinie (,,Ostatni pociąg do Auschwitz'', ,,Arytmetyka diabła''), to dlaczego nie wykazać się w interakcyjnej formie sztuki?


Sprawa ma się o tyle poważniej, że w grach wideo można pokazać znacznie więcej, ponieważ gałąź tej dziedziny wciąż pozostaje w tyle za innymi "przekaźnikami''. Kto wpadł w młodym wieku na to, by stworzyć grę o tworzeniu imperium obozu koncentracyjnego? Nie wiecie? W 1994 roku niejaki Zbigniew Dziurgot w wieku 14 lat potrafił obsługiwać proste programy, dzięki którym osiągnął zamierzony cel. Młody chłopak nie wiedział, co tak do końca uczynił, więc traktowanie tego produktu na serio nie wchodzi w rachubę. Trzeba to ,,dzieło'' traktować bardziej w kategorii żartu o Żydach (bez obrazy). Obecnie nie ma możliwości ściągnięcia tej gry z jakiekolwiek strony internetowej - tytuł ,,Oświęcim'' był obsługiwany na Commodore 64. Obraz płyty zaginął i nie ma żadnej mocy, byście doświadczyli choć odrobinkę zgładzenia ludzkich istnień. Jeśli tak bardzo jesteście spragnieni ludzkich szczątków, zapraszam do krematorium ;)

Gra jest prostą turówką działająca na zasadach tekstówki. Sterowanie odbywało się za pomocą joysticka. Przed sobą mamy tekst i odpowiedzi. Program się pyta o to, czy chcemy budować baraki, komory gazowe, krematoria. Decydujemy o tym, ile pożywienia dostają nasi więźniowie i robotnicy w jednym. Zwłoki do lasu!
Jakkolwiek jednak byście nie prowadzili rozgrywki zasłużenie traficie na szubienicę, zgodnie z historycznymi faktami. Bo antybohaterm (czyli Wy, jako gracze) jest sam Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca i komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. 


Drugą grą luźno traktującą o tym szalenie ważnym i wstrząsającym wydarzeniu była ,,Sonderkommando Revolt". Tym razem przejmujemy kontrolę nad jednostką, by zemścić się nad nazistami. Wybucha bunt w Oświęcimiu. Wcielamy się w Załmena Gradowskiego - polskiego Żyda, wybijamy zastępy wrogów. Kto chciał postrzelać do Niemców na pewno zajrzał. Gra nie trzyma się faktów historycznych, nic w tym dziwnego, bo tytuł ten nie ma na celu nas edukować, przez co cały czar podjęcia ciekawego tematu zeszło do prymitywnego strzelania. Mod powstał na silniku innej gry,,Wolfenstein 3D'' - w której też strzelało się do Niemców! Jeśli chodzi o zajrzenie do tego nisko merytorycznego produktu, to link do ściągnięcia prawdopodobnie został usunięty. Także pozostawiam wyłącznie filmik u dołu ekranu.

Co tu się dzieje szeregowy? - Holocaust dawno się skończył.

Sonderkommando;

Od strony Niemców, w okresie II wojny światowej, na przykład oddziały policyjno-wojskowe wykonujące zadania eksterminacyjne w odniesieniu do społeczności żydowskiej, np. "Sonderkommando Bothmann" w miejscu zagłady łódzkich Żydów w Chełmnie n. Nerem lub specjalne grupy robocze tworzone w obozach koncentracyjnych, złożone najczęściej z więźniów pochodzenia żydowskiego, zatrudnianych przymusowo przy akcjach eksterminacyjnych na ich terenie (obsługa komór gazowych i krematoriów). Najbardziej znanym takim komandem było Sonderkommando w KL Auschwitz-Birkenau. Nazwą tą określano też specjalne oddziały o charakterze policyjnym, tworzone z inicjatywy Niemców lub samych żydowskich administracji w gettach.
0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz