sobota, 15 czerwca 2013

Ulubieni reżyserzy #10-6


10. Martin Scorsese


 Specjalizacja: Dramat, Gangsterski, Thriller, Biograficzny, Sportowy, Komedia, Kostiumowy

Ulubiony film: ,,Chłopcy z ferajny''

Największe rozczarowanie: ,,Gangi Nowego Jorku''

Powód na liście: Głównie znany z filmów gangsterskich - i słusznie. Obok Coppoli to najlepszy twórca tego gatunku. Z tym że, bohaterowie Scorsese są bardzo złymi charakterami. To bardziej 

bezkompromisowe typy. Charakteryzuje się dużą dozą krwi i 

przemocy na ekranie: często nieuzasadnionej, ale w takim znaczeniu, że historia nabiera barw brudnej rzeczywistości. Scorsese, to jednak wszechstronny przedstawiciel kina. Potrafił wyreżyserować film o Jezusie, którego gnębią pokusy. Życie Howarda Hughesa należy do jednej z ciekawszych filmów biograficznych. Potrafi rozśmieszyć - co widać także w filmach gangsterskich. Prawdziwy fenomen. 


09. Woody Allen


 Specjalizacja: Komedia (także romantyczna, obyczajowa), Dramat, Romans, Fantasy

Ulubiony film: ,,Manhattan''

Największe rozczarowanie: ,,Klątwa Skorpiona''

Powód na liście: Mistrz komedii. Kino neurotyczne - pełno tu panicznych lęków, głównie Allena, w zabawnym ich przedstawieniu. Bardzo płodny artysta absurdu. Pomimo, że kopiuje sam siebie, poruszając te same tematy i umieszczając podobne postacie w swoich filmach, ogląda się to z wywaloną buzią na zewnątrz. Gagi o żydach, o kobietach, nawet o nas, o Polakach! Jest to kino, które chętnie oglądam po ciężkim i męczącym dniu, lub wtedy, gdy robi mi się naprawdę smutno.
                                         
08. Milos Forman


 Specjalizacja: Biograficzny, Dramat, Komedia, Muzyczny

Ulubiony film: ,,Człowiek z księżyca''

 Rozczarowanie: Brak.

Powód na liście: Takich filmów biograficznych nie potrafi nikt robić, zabawnych w swym dramatyzmie. Czuć ten subtelny, czeski humor. Tworzy nieczęsto, ale z bardzo dobrym skutkiem. Kręci filmy o ludziach, których nikt nie rozumie. Nic więcej nie muszę dodawać, outsiderów podziwiam, bo ciekawi mnie ich życie :)
07. Mike Leigh


 Specjalizacja: Dramat, Komedia, Obyczajowy

Ulubiony film: ,,Nadzy''

Największe rozczarowanie: ,,Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia''

Powód na liście: Bardzo naturalistyczne kino. Leigh pokazuje codzienność w jej blaskach i odcieniach. Wychodzi z założenia, że wystarczy widzowi minimalizm i brak efekciarstwa. Zresztą bardzo słusznie, bo to jest prawda, są sprawy i rzeczy  na które większość społeczeństwa nie może sobie pozwolić w życiu...Leigh nie stosuje prostych zagrywek, nie sprawia, że bohaterowie nagle dostają olśnienia lub przestawiają swój żywot o 360 stopni. Opowiada o współczesnych ludziach, najczęściej klasy średniej,  ich problemach i rozterkach, nie brakuje tu także humoru, który jest mile widziany wśród towarzystwa.

06. Sidney Lumet


 Specjalizacja: Dramat, Thriller, Kryminał, Sensacyjny, Melodramat, Sądowy, Psychologiczny, Romans, Wojenny

Ulubiony film: ,,Pieskie popołudnie''

Największe rozczarowanie: ,,Uznajcie mnie za winnego''

Powód na liście:  Ten facet nie potrzebował wielkich przestrzeni, wystarczyło mu kilku utalentowanych aktorów i dobry scenariusz, by z filmu zrobił spektakl, w którym napięcie nie spadało i nie siadało do samego końca. Miewał gorsze i lepsze filmy, ale jak wspominam o Lumecie, to w synapsach pojawiają się tylko wielkie tytuły, które każdy szanujący się widz powinien zobaczyć. Według mnie stworzył najlepszy debiut w historii ;)                                       Kultowe teksty 0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz