niedziela, 29 maja 2011

Wielkie osobistości - Jack London



Jack London, właściwie John Griffith Chaney (ur. 12 stycznia 1876 w San Francisco, zm. 22 listopada 1916) – amerykański pisarz.

Syn Flory Wellman i H.W. Chaneya. Nazwisko przyjął od ojczyma, Johna Londona. Autor powieści i opowiadań z wątkami autobiograficznymi. London miał niezwykle barwne życie. Samouk, był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikt rosyjsko-japoński w 1905 r. i wojnę domową w Meksyku. W jego twórczości często pojawia się motyw samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody.



Jego oparte na własnych przeżyciach powieści są zawieszone pomiędzy naturalizmem a przygodowym romantyzmem. Był socjalistą, ale inspirację czerpał z idei głoszonych przez Marksa, Darwina, Spencera i Nietzschego, dlatego w swoim światopoglądzie łączył idee socjalistyczne z teorią walki o byt i podziwem dla silnych jednostek.

Po przedwczesnej śmierci Londona ukuto popularną do dziś plotkę, jakoby miał on popełnić samobójstwo. W ostatnich dniach życia pisarz uśmierzał wprawdzie bardzo silny ból morfiną i jest teoretycznie możliwe, że świadomie ją przedawkował, teza ta jednak nie znajduje potwierdzenia ani w dowodach, ani w świadectwach z pierwszej ręki. Na akcie zgonu pisarza jako oficjalna przyczyna jego odejścia figuruje mocznica, efekt ciężkiej niewydolności nerek. Przyczyną plotki prawdopodobnie był motyw samobójstwa w jego powieściach, w jednej z nich bohater w obliczu rychłej śmierci i strasznego bólu z pomocą lekarza popełnił samobójstwo przedawkowując morfinę.

Dzieła w kolejności chronologicznej:


* Biała Cisza (1899) - W noweli Jacka Londona "Biała cisza" poznajemy cząstkę trudnego życia ludzi północy. Trzej bohaterowie, Mason z żoną oraz Malemute Kid przemierzają zimną, białą ciszę. Zarówno oni, jak i jedyni ich sprzymierzeńcy, psy, są u kresu sił. Mason uważa, że psy o dziwnych imionach są mniej wytrzymałe – tak jest również z Carmen, suką, która już ledwie wlecze się za całą sforą. Reguły na szlaku jednak są jasne – psa nie zabija się, dopóki może jeszcze iść na własnych łapach. Żona Masona, Ruth, jest Indianką, która w swym życiu plemiennym przeszła twardą szkołę. Teraz, jako żona białego myśliwego, jest mu bezgranicznie oddana i wdzięczna za dobre traktowanie. Mason rzeczywiście dba o żonę, kocha ją i szanuje. Opowiada jej o świecie, do którego podążają i w którym spędzą życie. Gdy wędrowcy przemierzają cal po calu białą pustkę, na Masona nagle zwala się ogromna sosna. Malemute Kid najszybciej, jak to możliwe, uwalnia przyjaciela i wyciąga go spod drzewa. Obrażenia jednak są niezwykle ciężkie, mężczyzna jest umierający. Mason kończy tu swą życiową drogę. Najwyraźniej żal mu umierać w tej białej ciszy, jednak myśli tylko o tym, aby Ruth szczęśliwie dotarła na południe. Wydaje swemu towarzyszowi wszelkie niezbędne instrukcje i prosi go, aby zajął się jego ciężarną żoną. Następnie żegna się z Ruth. Ruth, pożegnawszy się z mężem, robi to co musi – wyrusza w dalszą drogę. Malemute Kid czeka jeszcze, w nadziei, że przyjaciel sam umrze. Jednak czas nagli, szanse na przeżycie w białej ciszy maleją. Psy walczą między sobą o prowiant ludzi. Ofiarą głodnych zwierząt pada również Carmen. Z ciężkim sercem Malemute Kid dobija więc towarzysza, a jego ciało umieszcza w miejscu niedostępnym dla dzikich zwierząt – wzorem Indian – w koronie drzew. Młody człowiek w ciszy podąża dalej za Ruth, nie oszczędzając psów.

Źródło: Streszczenie noweli


* Odyseja Północy, Serce kobiety, Syn wilka (1900)


* Córka śniegów (1902) - Notka na Córka śniegów

* Zew krwi, Mieszkańcy Otchłani (1903)


* Wilk morski (1904)

* Gra (1905)


* Biały Kieł (1906) - Najpopularniejsza książka Londona. Jest koniec XIX wieku, na północy Stanów Zjednoczonych trwa gorączka złota. Do Klondike przybywają setki traperów marzących o szybkim wzbogaceniu się. Towarzyszą im psy, które dzielnie pomagają ludziom w tych trudnych warunkach. Biały Kieł, udomowiony wilk, jest jednym z nich. Początkowo jest psem pociągowym, przewodnikiem zaprzęgu, później jego życie całkowicie się zmienia.

Jeżeli lubisz opowieści o prawdziwej przygodzie, przyjaźni człowieka ze zwierzęciem i walce z przeciwnościami losu - przeczytaj koniecznie "Białego Kła".

[Wydawnictwo Zielona Sowa, 2004]

* Miłość życia, Żelazna Stopa (1907) - Przeczytaj na Powieść


* Kaftan bezpieczeństwa. Włóczęga wśród gwiazd 1909 - "Kaftan bezpieczeństwa" jest to książka tyleż ciekawa, co osobliwa. Autor porusza w niej tematykę doświadczeń z pogranicza OOBE, [choć nie nazywa rzeczy po imieniu, bo w tamtych czasach tego typu zjawiska nie były dobrze opisane]. Niemniej jednak w omawianej lekturze można też znaleźć wiele innych zajmujących wniosków, min. cały szereg smutnych konstatacji dotyczących natury ludzkiej i zła [rozumianego często przez autora jako okrucieństwo], które są dla człowieka przyrodzone i w związku z tym nie można się od nich uwolnić. Fabuła nie jest ściśle zarysowana, stanowi raczej zbiór opowieści snutych przez autora na temat jego wcześniejszych wcieleń, a także rozważań o kwestiach uniwersalnych, jak np. ludzka moralność. Ogólnie rzecz ujmując, jest to lektura interesująca, po którą warto sięgnąć kiedy chcemy uwolnić się od książek pisanych według sztywnego schematu akcji, których wysyp obserwujemy w ostatnich latach.

Opinia znaleziona na Wypowiedź Cykuty


* Martin Eden (1909) - Powieść zawiera wiele wątków autobiograficznych. Opowiada historię młodego człowieka z warstwy robotniczej, który kształcąc się samodzielnie, zdobywając ciężką pracą wiedzę i ucząc się towarzyskiej ogłady, pragnie stać się godnym pochodzącej z bogatej rodziny burżuazyjnej dziewczyny, Ruth Morse.

Między młodymi ludźmi rozkwita uczucie, z czasem jednak niezwykła żywotność Martina, jego niebywale szerokie horyzonty i zapał, z jakim pragnie zostać uznanym pisarzem, zaczynają przerastać intelektualne możliwości i drobnomieszczańską mentalność jego narzeczonej...

[Zielona Sowa, Kraków 2005]

* Elam Harnish (1910)

* Opowieści z mórz południowych, Siła Silnego (1911) - Całą powieść możesz przeczytać na Opowieści mórz południowych


* Bellew-Zawierucha (1912) - Kit Bellew otrzymuje od stryja propozycję wyjazdu do Klondike - krainy złota i dzikiej przygody. Tom dostaje twardą szkołę życia, a także zdobywa przydomek "Zawierucha", który doskonale odpowiada jego niespokojnemu, energicznemu charakterowi. Wraz z oddanym przyjacielem, zwanym Krótkim, przeżywa mnóstwo przygód - czasem zabawnych, a czasem bardzo niebezpiecznych - dzięki którym staje się prawdziwym traperem i poznaje fascynujący świat dzikiej Północy.

źródło: Opis książki

* Księżycowa Dolina, John Barleycorn, czyli Wspomnienia alkoholika – 1913

* Maleńka pani wielkiego domu (1916) - Jack London, piewca radykalnego indywidualizmu, przedstawia w "Maleńkiej pani wielkiego domu" zetknięcie trzech silnych osobowości - dwóch na równi rozumnych, ambitnych, przedsiębiorczych, a zarazem pełnych romantyzmu mężczyzn oraz pięknej, utalentowanej i pełnej temperamentu kobiety, która uświadamia sobie, że obu darzy uczuciem. Czy potrafi przezwyciężyć swe rozdarcie emocjonalne i wybrać jednego z nich, czy też uzna, że niepodobna podjąć takiej decyzji?

[ISKRY, 1965]


* Syn Słońca

Ciekawostki:

* w wieku 19 lat zapisał się na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, którego jednak nie ukończył ze względu na problemy finansowe,
* codziennie starał się zapisywać minimum tysiąc słów,
* posiadał rancho w Księżycowej Dolinie w Kalifornii,
* w młodości był piratem ostrygowym,
* był jednym z dziewiętnastu amerykańskich korespondentów wojennych, relacjonujących konflikt rosyjsko-japoński (1905), których odznaczono Orderem Drogocennej Korony.

Wybrane cytaty Londona:

* Ból nie jest jeszcze śmiercią – przemknęło przez gasnącą świadomość człowieka. Śmierć nie boli. To straszliwe dławienie to życie, męka życia, ostatni cios jaki zadać zdoła.

* Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on.


* Judasz wydał Chrystusa na mękę krzyżową za trzydzieści srebrników. Natura ludzka nie zmieniła się od tamtych czasów.

* Niektóre rodzaje prawdy są kłamstwem i te właśnie się cieszą największym uznaniem.

* Nigdy jeszcze dwa występki nie doprowadziły do jednej sprawiedliwości.

* Nigdy nie dopuściłem do tego, aby szkoła przeszkadzała mi w kształceniu się.

* Próżniactwo jest zbrodnią tak wielką, jak zdrada kraju i tak samo nikczemną.

* Życie? Przecież ono nie ma żadnej wartości. To najtańsza z niedrogich rzeczy.

pozostałe źródło: Jack London w wikicytatach

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz