środa, 2 lipca 2014

100 filmów, które trzeba zobaczyć cz.9

W tym odcinku poleje się trochę krwi, choroba psychiczna zmiesza się z okazem zdrowia. Nie zabraknie mieszania i brak odróżnienia fikcji od rzeczywistości. Poznamy różne punkty widzenia rzeczywistości, a nawet dowiecie się, po czym poznać film dobrej gwarancji. Gotowi, by wpaść w szaleństwo? Nie będzie taryfy ulgowej!

Reżyserzy, którzy pojawili się więcej niż raz: Charlie Chaplin, Francis Ford Coppola, Michael Haneke, Werner Herzog, Stanley Kubrick, David Lynch, Andriej Tarkowski, Peter Weir

Reżyser, który pojawił się więcej niż dwa razy: Roman Polański
20.  Tytuł filmu: Aż poleje się krew (There Will Be Blood)
        Reżyser: Paul Thomas Anderson (USA)
        Rok produkcji: 2007
        Gatunek: Dramat obyczajowy
        Czas trwania: 2 godz. 38 min.

Opis: Na przełomie XIX i XX wieku w Nowym Meksyku zostaje odkryta ropa naftowa. Daniel Plainview odkupuje od miejscowych ziemię i dorabia się na złożach fortuny.

Powód: Ameryka w pigułce. Osobiście stwierdzam, że to najważniejszy i najbardziej wpływowy film XXI wieku. Niezwykłe przywiązanie do szczegółów, ujęcia ociekające symbolizmem, pełne drapieżności i namiętności, narracyjna dokumentacja. Spektakularne kino nacechowane indywidualnością. Tytaniczny wysiłek aktorski idzie w parze z reżyserką dbałością o pietyzm - istny perfekcjonizm. Pierwotne zetknięcie z ziemią ma większą moc niż wybuchy u Michaela Bay'a.

 Takie dzieła trafiają raz na jakiś czas. Rzadko, ale to dlatego są tak wyjątkowe. Film, który operatorsko zbliża się do ,,Ludzkich dzieci''. Nie nadaje nowej mody, lecz pokazuje, jak się kręci prawdziwe kino z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to obraz dla wszystkich - zdarzyć się może, że przyśniecie w trakcie. Znużycie konstrukcją opowiadania o nafciarzach albo tempo Wam nie będzie odpowiadać, ale pozostanę przy zdaniu, że jest to wielka chwila dla kinematografii. 19.  Tytuł filmu: Wstręt (Repulsion)
        Reżyser: Roman Polański (Polska)
        Rok produkcji: 1965
        Gatunek: Dramat, Psychologiczny
        Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis: Po wyjeździe współlokatorów Carol zaczyna popadać w obłęd. Winą za swój stan obarcza świat zewnętrzny i wypowiada mu wojnę.

Powód: Osobiście twierdzę, że to jeden z najlepszych filmów traktujących o chorobie psychicznej z perspektywy idealizmu subiektywnego. Jeden z najbardziej nieprzyjemnych filmów na owej liście. ,,Wstręt'' ma to, co nie mają współczesne wyroby. Konsekwencję! Bez szwajcarskich dziur w scenariuszu, co kadr wystąpienia uczuć na twarzy schorowanej kobiety. Fobia, dreszcz, niepokój, zdrętwienie, odrealnienie, strach przed mężczyznami - mógłbym tak wymieniać symptomy w pokaźnych porcjach, ale obraz wystarczy, żeby przygnieść widza niewyobrażalnym bólem. Katuje nas martwotą tempa historii. Zgroza, schizofrenia, lęk, niedowierzanie, kujący chłód - komuś przestanie być do śmiechu, jak tylko to zobaczy. Jeden z najmocniejszych filmów Polańskiego.
18.  Tytuł filmu: Stowarzyszenie umarłych poetów (Dead Poets            Society)
        Reżyser: Peter Weir (Australia)
        Rok produkcji: 1989
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 2 godz. 8 min.

Opis: Charyzmatycznemu nauczycielowi języka angielskiego udaje się wpoić uczniom konserwatywnej szkoły dla chłopców miłość do poezji i zasadę "carpe diem".

Powód: Manifest młodości, która nie zniesie ograniczenia wolności, jeśli da im się konkretne podstawy. Film o tym, że regułki nie zawsze się sprawdzają i niekoniecznie mają rację. Jaki sens poezji, gdy zostaje wyuczona, a nie oddana porywom serca i samodzielnemu myśleniu? Ważna kwestia roli nauczyciela, który swoim autorytetem potrafi wzbudzić ciekawość, pasję i zainteresowanie w uczniach, który podczas lekcji szokuje i pracuje niezgodnie z przepisami szkoły! Takie filmy trzeba promować na zajęciach języka polskiego. Cenna nauka na resztę życia. Ważny film w kategorii: rady na przyszłość. Nastoletnie objawienie.Stowarzyszenie umarłych poetów online17.  Tytuł filmu: Taksówkarz (Taxi Driver)
        Reżyser: Martin Scorsese (USA)
        Rok produkcji: 1976
        Gatunek: Dramat 
        Czas trwania: 1 godz. 53 min.

Opis: Weteran wojny w Wietnamie zatrudnia się jako taksówkarz. Jeżdżąc wieczorami po nowojorskich ulicach, dochodzi do wniosku, że musi rozprawić się z "robactwem" tego miasta.

Powód: Lider kina lat 70. Jest tu wszystko, za co kocham ruchome obrazy, i dlaczego okres propagowania sukcesu, czy kryzysu naftowego uważam za najlepszy w historii kina. Scorsese na wyżynach samoświadomości medium. Długo by wymieniać zalety, więc podam je w okrojonej demonstracji: spora liczba odniesień do innych reżyserów, kadry wycięte z filmów z różnej epoki. Zatrważająco bliski kontakt z wyobcowaniem jednostki niepotrafiącej odnaleźć się w prawidłowościach rzeczywistości. Multum klasycznych scen, które zapisały się na stałe w ustach odbiorców. Słynne słowa ,,Mówisz do mnie?'' użyto chociażby w polskiej komedii Juliusza Machulskiego ,,Kiler''. Trzeba znać! Jedno z najistotniejszych dzieł Scorsese.Taksówkarz online
16.  Tytuł filmu: Dwunastu gniewnych ludzi (12 Angry Men)
        Reżyser: Sidney Lumet (USA)
        Rok produkcji: 1957
        Gatunek: Dramat Sądowy
        Czas trwania: 1 godz. 36 min.

Opis: Dwunastu przysięgłych ma wydać wyrok w procesie o morderstwo. Jeden z nich ma wątpliwości dotyczące winy oskarżonego.

Powód: Debiut jak marzenie. Kino opracowane prostymi środkami dające masę zadowolenia. Dwunastu aktorów, jedna sala konferencyjna i pytanie: czy ofiara systemu jest zbrodniarzem? Najlepsze jest to, że film niekoniecznie chce poznać odpowiedź na kluczowe zagadnienia. Winny, czy nie, ważne jest to, czy wierzymy w ludzi - okażemy łaskę, albo bez dowodu i precedensu skażemy kogoś niechybnie na śmierć. Takie kino jest potrzebne. Napięcie rośnie w miarę upływających minut. Odtwórcy ról przykuwają uwagę, temat wzbudza kontrowersje, a rozmowa kafeteryjna nabiera rumieńców wstydu.
12 gniewnych ludzi online15.  Tytuł filmu: Forrest Gump 
        Reżyser: Robert Zemeckis (USA)
        Rok produkcji: 1994
        Gatunek: Dramat, Komedia
        Czas trwania: 2 godz. 22 min.

Opis: Historia życia Forresta, chłopca o niskim ilorazie inteligencji z niedowładem kończyn, który staje się miliarderem i bohaterem wojny w Wietnamie.

Powód: Kino uniwersalne - dla wszystkich. Trafia w gust wrażliwych odbiorców. Różnorodność gatunkowa, historyczna epopeja, wspaniałe sceny, które nigdy nie ulecą w niepamięć (odbijanie od ściany piłeczki ping-pongowej, sławetne słowa ,,życie jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz, na co trafisz''). Mnogość elementów rozpalająca zmysły, powodująca wzruszenie i docenienie piękna w życiu. Nie trzeba mieć niespodziewany iloraz inteligencji, żeby uzyskać to, o czym marzy przeciętny (amerykański) obywatel. 

To film o relacjach społecznych, przyjaźni, miłości. Motywujący do działania, uświadamiający, że ułomność intelektualna nie musi oznaczać przekleństwa i rozpaczy. Romantyczny powrót kina Hollywoodzkiego. Czy ktoś jeszcze nie zna tej pozycji? Forrest Gump stał się legendą. Ameryka w pigułce: ciąg dalszy.
Forrest Gump online14.  Tytuł filmu: Powiększenie (Blowup)
        Reżyser: Michelangelo Antonioni (Włochy)
        Rok produkcji: 1966
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 51 min.

Opis: Młody fotograf nieświadomie uwiecznia swoim aparatem scenę morderstwa. Negatywy i odbitki zdjęć wkrótce znikają z jego studia.

Powód: Jak dla mnie, największe odkrycie kina w wieku młodzieńczym. O tym filmie będę wspominał dekadami. Doskonałe połączenie abstrakcji z rzeczywistością. Sztuka dla wielu z nas jest czymś wyjątkowym, i tak oto fotograf we własnej dziedzinie pragnie poznać i uchwycić to, co nie przytrafia się ludzkiemu oku na co dzień. ,,Powiększenie'' zadaje zastanawiające pytania: jak rozpoznać, czym jest prawda, i co nią jest? Czy ludzki język nie jest aby ograniczony, żeby opisać to, co chcemy przekazać? I czy obrazy pomagają nam to zrozumieć? Według filmu każdy z nas buduje osobną rzeczywistość. Gdy zaproszą cię tam, gdzie nie użyjesz własnych znaków porozumiewawczych, będziesz musiał grać na ich warunkach. Arcydzieło - dożywotnia wdzięczność za to, że inspirował mnie do własnej twórczości.
Powiększenie online13.  Tytuł filmu: Łowca Jeleni (The Deer Hunter)
        Reżyser: Michael Cimino (USA)
        Rok produkcji: 1978
        Gatunek: Dramat, Wojenny
        Czas trwania: 3 godz.

Opis: Trzech przyjaciół trafia do wietnamskiej niewoli. Udaje im się uciec, ale zostają rozdzieleni.

Powód: Trauma wywołana przez wojnę spustoszyła spokój i porządek w głowie weteranów. Nie mamy do czynienia ze spektakularnym dziełem. Nie ma scen zbrojnych, batalistycznych popisów, rzeźnickich pokazów okrucieństwa. Wszystko jest projekcją przez degenerację, niepoukładanie rozrzuconych puzzli na swoje miejsce w płacie czołowym. Działania w Wietnamie doprowadziły do ruiny, niepewności wewnętrznej. Życie bez zabijania staje się niemożliwe. Rozsypka osobowości, dychotomiczne rozumowanie rzeczywistości, sprawia, że życie okazało się klęską.
Łowca jeleni online12.  Tytuł filmu: Lokator (Le locataire)
        Reżyser: Roman Polański (Polska)
        Rok produkcji: 1976
        Gatunek: Thriller, Psychologiczny
        Czas trwania: 2 godz. 5 min.

Opis: Imigrant wprowadza się do mieszkania, w którym poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo. Z czasem zaczyna nabierać przeświadczenia, że sąsiedzi spiskują przeciwko niemu.

Powód: Polański zamyka mieszkańca w okowach umysłu. Paranoja zasłania zdrowy osąd, a śmierć dawnej lokatorki wprawia go w pętle podobnej sytuacji. Czy spisek przeciwko Trelkovskiemu (główna postać filmu) jest prawdziwy, czy tylko wyśnionym majakiem? Psychika naszego bohatera zostaje wystawiona na próbę i cierpienia ze strony sąsiadów.

Niepokojąca muzyka i dawkowanie napięcia - sprawuje się wybornie. Nie zapomnijcie zasłonić okien. Strach pierwszej klasy.
Lokator online


Możecie mówić, że jestem chory, ale ja wiem swoje. 
Tylko mój śmiech jest zbyt demoniczny.


11.  Tytuł filmu: Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over         the Cuckoo's Nest)
        Reżyser: Milos Forman (Czechy)
        Rok produkcji: 1975
        Gatunek: Dramat, Psychologiczny
        Czas trwania: 2 godz. 13 min.

Opis: Historia złodzieja, szulera i chuligana, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched.

Powód: Co odróżnia przeciętnych ludzi od pacjentów charakteryzujących się ułomnością pracy mózgu? Ano, nie wiele, o ile taka granica istnieje. Tutejsza pielęgniarka ze szpitala dla wariatów sama pretenduje do miana chorej psychicznej. Idealne kino, które pokazuje, że różnice między niepoczytalnością a stabilnością są nie do odczytania. Ludzie z problemami psychicznymi też chcą być szczęśliwi, uczestniczyć w gronie społecznym. Kino wysokiej próby, na podstawie powieści Kena Kesey'a. I kolejny powód, żeby kochać lata 70. wyświetlone na celuloidzie.


0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz