piątek, 6 grudnia 2013

Definicja śmiechu: Żywot Briana - Jak stać się przypadkowo Mesjaszem?*,,Wszyscy, którzy nie chcą być ukrzyżowani, niech podniosą rękę do góry.''

Monty Python to zespół twórców i telewizyjnego serialu komediowego Latający cyrk Monty Pythona, założonego pod koniec lat 60' w Anglii.

Od tamtej pory zaczęli wyśmiewać brytyjską społeczność i szereg absurdalnych ,,zaburzeń'' rzeczywistości. Wyśmiewali się ze wszystkiego, co stanowiło powód do przemyśleń.


Brian miał (nie)szczęście pojawić się równocześnie w czasie, gdy rodzi się Chrystus. Przychodzi na świat w Betlejem i od tego momentu zostaje omyłkowo podany za Mesjasza narodu żydowskiego. To komedia pełna dystansu od utartej historii Jezusa i jego męczeństwa. Grupa prześmiewców daje nam powód do radości z egzystencji. Inteligentny i pomysłowy humor połączono z głupkowatymi wstawkami, ale rozbawiającymi do rozpuku żołądka.

W przeciwieństwie do innych kpiarzy lub komików, Monty Python uderzają w najmocniejsze struny. Ich strategia wyśmiewania pewnych sytuacji stanowi jednocześnie interpretację żywota Chrystusa, który mógł ją inaczej spędzić i poprowadzić z niemałą lekkością.

Żywot Briana to komedia dla tych, którzy lekko traktują życie, a instytucje religijne uważają za dostojne i zbyt poważne. Jeśli Bóg jest dla ciebie kimś, kto nawołuje do śmiechu, tak musiał ci polecić satyrę na Chrześcijaństwo, Żydów i Rzymian. Odłóżmy symbole na bok i zapomnijmy o cierpieniu Chrystusa, nastała chwila parodii i ironii.

* Cytat pochodzi z filmu

Kino z Chrisem: Żywot Briana

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz