sobota, 8 czerwca 2013

Ulubieni reżyserzy #40-31    

40. Frank Capra

Specjalizacja: Komedia, Musical, Romans, Dramat

Ulubiony film: ,,Arszenik i stare koronki''

Największe rozczarowanie: Brak, ale wiele starszych filmów nie miałem okazji obejrzeć.

Powód na liście: Za podejście do życia, w który żaden sposób nie miał inny reżyser (przynajmniej w wykreowanych filmach). Wielka afirmacja życia, pokazał, że można być szczęśliwym, zadowolonym z życia, ufając innym, kochając ich, po prostu cieszyć się tym, że istniejemy. Krzepi, jest w tym pewny urok, na jego filmach nie popadamy w zadumę, nie płaczemy. Jest zabawnie, radośnie. Czasem bywa zbyt przesłodzono i naiwnie, ale nie oczekujmy od Capry sięgania w głąb po mroczną stronę natury ludzkiej. Życie w jego twórczości wydaje się być łatwe, proste i banalne. Tutaj każdy ,,wygrywa'' życie. Gratuluję Frankowi za taką postawę, ale jednak jak zauważycie dalej, na lepszych pozycjach, są reżyserzy, którzy poruszają bardziej drażniące tematy.

        


39. Michael Curtiz

Specjalizacja: Dramat, Kryminał, Przygodowy, Wojenny, Komedia, Romans, Musical - długo, by wymieniać 

Ulubiony film: ,,Casablanca''

 Rozczarowanie: Całe mnóstwo, ale nie mogę zapomnieć o jego największych dziełach.

Powód na liście: Rzemieślnik, za to jaki! Potrafił nakręcić filmy, które w żaden sposób nie zachwycają - ani dziś, ani w chwili premiery. Jednak wyróżnia się wielkimi klasykami. Potrafił stworzyć dzieło wybitne: robił to między filmami przeciętnymi i średniakami. Można powiedzieć, że całe życie poświęcił się filmowi.
   

38. Terrence Malick

Specjalizacja: Dramat, Przygodowy, Obyczajowy

Ulubiony film: ,,Cienka czerwona linia''

 Rozczarowanie: Brak. Każdy film ma coś w sobie.

Powód na liście: Za przepiękne krajobrazy. Miłośnik przyrody - widać to w każdym filmie. Kadry wypracowane z rozmachem. Uwielbiam jego głosy zza kadru. Cieszy mnie to, że tworzy spokojne, mniej głośne tytuły, bo w Ameryce za bardzo lubią huczeć w swoich produkcjach. Sentymentalny, może nieco senny i miejscami patetyczny, ale do diaska! urzekł mnie już od debiutu i należy mu się występ w moim top100.

          

37. Theodoros Angelopoulos

Specjalizacja: Dramat, Kryminał, Romans, Społeczny

Ulubiony film: ,,Zawieszony krok bociana''

Największe rozczarowanie: ,,Rekonstrukcja''

Powód na liście: Malarz wśród reżyserów. Pejzaże na ekranie - piękno wizualne widoczne w każdej produkcji. Bardzo mądrze wypowiada się w kwestiach historii Grecji. Filmy pełne przemilczenia i poetyckich wrażeń. Ciężki w odbiorze, nie dla mas, nie dla ludzi, którzy się szybko nudzą.                                          


       

36. Wojciech Has

Specjalizacja: Surrealistyczny, Poetycki, Psychologiczny, Kostiumowy, Dramat, Obyczajowy, Dokumentalny, Krótkometrażowy

Ulubiony film: ,,Rękopis znaleziony w Saragossie''

Największe rozczarowanie: ,,Pismak''

Powód na liście: Polski poeta kina - chyba nikogo to nie dziwi? Wielki wizjoner. Oniryczne spojrzenie na rzeczywistość. Gra na skojarzeniach. Narracja warta pozazdroszczenia. Jeden z największych twórców Polskiego Kina. Koniec i kropka! 
                                                                         

35. Emir Kusturica

Specjalizacja: Dramat, Komedia, Fantasy, Romans

Ulubiony film: ,,Czarny kot, biały kot''

Rozczarowanie: Brak, ale nie widziałem ,,Obiecaj mi!'' i ,,Arizona Dream''. No i jego debiutu, którego jakoś specjalnie nie poszukuje, bo nie potrzeba :)

Powód na liście: Realizm magiczny. Wielkie wydarzenia kulturalne, to jego główny motyw przewodni. Lubi opowiadać o cyganach, konfliktach bałkańskich. Ma ciekawe poczucie humoru - absurdalne, stykające się z dramatyzmem. Bardzo indywidualne kino, oryginalne, charakterystyczne. Do dzisiaj na pewno nie wyłapałem wszystkich metafor z jego dorobku ;)


                              

34. Richard Linklater

Specjalizacja: Dramat, Obyczajowy, Komedia, Romans

Ulubiony film: ,,Przed wschodem słońca'' - jakże czekam na trzecią część romansu Jesse i Celine ;>

Największe rozczarowanie: ,,Drużyna specjalnej troski''

Powód na liście: Za romantyzm, pokazanie młodości we właściwym świetle, zbliżonym do rzeczywistości. Za to, że polubiłem go od pierwszego filmu. Za dialogi, które można pokochać kino.                                         

33. David Lean

Specjalizacja: Dramat, Przygodowy, Wojenny, Melodramat

Ulubiony film: ,,Lawrence z Arabii''

Największe rozczarowanie: ,,Opowieść wszech czasów''

Powód na liście: Widowiskowe kino. Pełne rozmachu i epickich momentów. Długie i rozgrywane we właściwym tempie. Poza tym potrafił robić filmy skromniejsze, mniej wybojowe, krótsze. W obu formach trzyma poziom - scenografia, aktorstwo, scenariusz, zdjęcia, muzyka dopracowane jak trza. 


                         

32. Wes Anderson

Specjalizacja: Komedia, Dramat, Przygodowy

Ulubiony film: ,,Genialny klan''

 Rozczarowanie: Brak. To młody artysta z jeszcze skromnym dorobkiem.

Powód na liście: Wszystko jest tu udawane i nieprawdziwe. Wiemy, że nic nie jest tu na serio. Uwielbiam historyjki o geniuszach, bo to jest temat, który od pięciu lat mnie fascynuje. Dziwy i jeszcze większe dziwaczności dotyczą naszych bohaterów, są skomplikowani, pogubieni we własnych umysłach i związkach międzyludzkich. Groteska, absurd nie dla każdego, ale już na pewno dla mnie :)Jest moc :)
                              

31. David Fincher

Specjalizacja: Kryminał, Thriller, Psychologiczny

Ulubiony film: ,,Siedem''

Największe rozczarowanie: ,,The Social Network'' - Za mało tu charakterystycznego Finchera w Fincherze.

Alternatywne miejsce na liście: 26

Powód na liście: Za mroczny klimat, który nigdy nie przestaje mnie zadziwiać. Za pomyślne łamanie koncepcji, za zagrożenia, w które uwikłani są jego postacie. Za genialne operowanie kamerą - absolutnie wyróżnia się i należy mu się za to medal. Za filmy bez większego przesłania, ale za to działające niebezpiecznie na emocjach.                                        


                                        0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz