środa, 14 sierpnia 2013

Ulubieni twórcy gier: Ranking 30 - 21

Ulubieni twórcy gier, to zestaw programistów, projektantów, reżyserów, scenarzystów i producentów, którzy znacząco odbili się na tym, jak postrzegam gry komputerowe i konsolowe. Są to osoby, które mi zapewniają rozrywkę, podkręcają emocje, zaskakują projektem poziomów, świadczących o ich wyjątkowej wyobraźni. Lubię, gdy dostarczają mi godnej uwagi historii i bohaterów, którymi mogę pokierować. Czas przedstawić Wam ranking moich ulubionych twórców gier.

30. Sefton Hill (reżyser)


Najlepsze dzieło: ,,Batman: Arkham City''


Inne ciekawe tytuły: ,,Discworld II: Mortality Bytes'', ,,Urban Chaos: Riot Response''


Powód, dla którego jest na liście: Młody twórca, odważnie kieruje krokami naprzód. Z każdym projektem jego zespół jest coraz lepszy. Wielki progres. Na top liście pojawił się ze względu na dwie gry, które najlepiej wspominam. ,,Discworld 2'' za humor osadzony w realiach Pratchett'a i głównie za Batmana, który okazał się najlepszym (super)bohaterem w świecie gier wideo.


                                          

29. Shigeru Miyamoto (projektant, producent)

Najlepsze dzieło: ,,Super Mario Bros 3''

Inne ciekawe tytuły: ,,Donkey Kong'', seria ,,The Legend of Zelda'', ,,Pikmin''

Powód, dla którego jest na liście: Najbardziej znana twarz tego medium. Wąsaty hydraulik, to największa i najbardziej dochodowa maskotka Miyamoto. Jednak jakoś nigdy nie byłem fanem Mario. Stąd też pewna neutralność, lubię jego serie i przyjemnie grało się na Pegazusie za czasów szczeniaka, ale jako tako, za dużo japońszczyzny szkodzi mojemu umysłowi.


28. Akihiro Hino (producent, scenarzysta, reżyser)

Najlepsze dzieło: hmmm...  seria ,,Professor Layton''

Inne ciekawe tytuły: ,,Ni No Kuni: Wrath of The White Witch'', ,,Dragon Quest VIII''

Powód, dla którego jest na liście: Za japońskiego ducha w tych czarujących opowieściach. Piękne, wzniosłe, radosne. Istna bajka. Mimo, że wszystko wygląda, jak dla najmłodszych widzów, starsi osobnicy również znajdą tu coś dla siebie. Dragon Quest VIII - jeden z najlepszych jRPG dostępnych na rynku. Professor Layton, to taka alternatywa dla Indiany Jonesa.


27. Auriea Harvey (produkcja, programistka, projektantka, reżyser)

Najlepsze dzieło: ,,The Path''

Inne ciekawe tytuły: ,,Graveyard'', ,,Fatale''

Powód, dla którego jest na liście: Największa eksperymentatorka i jedna z dwóch kobiet na liście. Wraz z Michael Samyn tworzą dla graczy bardziej produkty skierowane na doświadczenie, a nie jak w zamierzeniu u większości artystów, na gameplay. Ta dwójka tworzy tytuły o wielkich wartościach artystycznych i mimo to, że nie wszystkie projekty uważam za udane, warto poznać i samemu wypróbować, czy taka sztuka nam odpowiada.


26. Paweł Marchewka (producent, prezes firmy Techland)

Najlepsze dzieło: ,,Call of Juarez: Więzy Krwi''

Inne ciekawe tytuły: ,,Call of Juarez'', ,,Chrome''

Powód, dla którego jest na liście: Za najlepszy western na PC. Dla tak wiernego fana kowbojów, damulek w opresji i zastępów szeryfów, jest to jedna z nielicznych gier na Dzikim Zachodzie, dlatego też tak bardzo mnie ucieszyło, gdy Techland stworzył serię ,,Call of Juarez''. Z wyjątkiem podtytułu ,,Cartel'' - nie rozumiem dlaczego uwspółcześniono temat zachodnich terenów z dzierżącym w rękach kolcie. Lubisz ubijać zombi bez większego powodu? Zagraj w ,,Dead Island''.


25. Chris Avellone (projektant)

Najlepsze dzieło: ,,Fallout 2''

Inne ciekawe tytuły: ,,Planescape: Torment'', ,,Icewind Dale'', ,,Alpha Protocol''

Powód, dla którego jest na liście: Sensei gier RPG. Każdy kolejny tytuł wydany w tym gatunku, to majstersztyk. Prawdziwy idol i godny naśladowca. Więcej nie trzeba dodawać. Plus za Szekspira w ,,Lionheart: Legacy of the Crusader''

24. Ray Muzyka (programista, przedsiębiorca, dyrektor generalny)

Najlepsze dzieło: ,,Knight of the Republic''


Inne ciekawe tytuły: seria ,,Mass Effect'', ,,Jade Empire'', seria ,,Baldur's Gate'' (seria, za którą jednak nie przepadam, może dlatego, że poznałem ją za późno)


Powód, dla którego jest na liście: Za najciekawsze przygody ostatnich lat. Epickie wydarzenia walą się nam na głowę. Liczne mindfucki i zaskoczenia w linii fabularnej. Dla niegrzecznych chłopców, jak znalazł (romanse z paniami).
23. John Romero (projektant)

Najlepsze dzieło: ,,Heretic''

Inne ciekawe tytuły: ,,Wolfenstein 3D'', ,,Daikatana'',  ,,Red Faction'', ,,Area 51''

Powód, dla którego jest na liście: Facet potrafił tworzyć klimatyczne gry. Pełno w nich strachu, horda okropnie wyglądających potworów, to norma. Spopularyzował FPS-y. Twórca kamieni milowych w dziedzinie gier wideo lat 90. Fantastycznie zaprojektowane lokacje, to firmowy znak Romero.22. Andy Gavin (projektant, programista)
Najlepsze dzieło: ,,Crash Bandicoot: Warped''

Inne ciekawe tytuły: ,,Uncharted'', seria ,,Jak and Daxter'', seria ,,Crash Bandicoot''

Powód, dla którego jest na liście: Za Crasha! Jamraj pasiasty, jest moją ulubioną postacią z czasów dzieciństwa. Najlepsze lata z moim bratem przy konsolce i przy wspólnych posiedzeniach z całą spółką znajomych. Czterech graczy przy jednym telewizorze! Zarwane noce na wyścigach ,,Crash Tema Racing'', i gdyby Andy Gavin stworzył tylko tą serię, i tak byłby wysoko, a przecież nie zabrakło również innych zabawnych tytułów. Stworzył najlepsze platformówki! Czy ktoś będzie wstanie mu dorównać
?
21. Peter Molyneux (projektant, programista)

Najlepsze dzieło: ,,Fable: Zapomniane opowieści''

Inne ciekawe tytuły: ,,The Movies'', ,,Syndicate'', ,,Theme Park'', ,,Populous''

Powód, dla którego jest na liście: Piotruś Pan we własnej osobie. Marzyciel, który opowiada nam bajki na ekranie monitora (trylogia ,,Fable''). Do dziś czekam, na lepszą, bardziej rozbudowaną kontynuację strategii ekonomicznej, gdzie tworzymy własny film (,,The Movies''). Tworzył jedne z najlepszych i diabelsko wciągające strategie. Tamte lata świetności raczej ma już za sobą.0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz