sobota, 25 maja 2013

Ulubieni reżyserzy #85-81

Wielka 5 Polaków, którzy się nie pojawią na liście:


5. Tadeusz Konwicki

Powód, dla którego nie ma go w top 100: Cenię go bardziej jako literata niż reżysera. Nie można mu odmówić bardzo indywidualnego kina, pomysłowego, wymagającego refleksji. Jednakże spokojnie odrzucam go z top listy. Artysta zbyt liryczny na kino.


                                          


4. Juliusz Machulski

Powód, dla którego nie ma go w top 100:  Zdecydowanie najbliżej mu było do top listy. Zajął 107 miejsce w moim prywatnym rankingu. Pomimo, że spadł z tronu, to nadal uważam go za najlepszego reżysera od polskich komedii. Wielka klasa, rozbawia autentycznie.


                                        


3. Jan Jakub Kolski

Powód, dla którego nie ma go w top 100: Odrzuca mnie jego kino autorskie. Kojarzy mi się za bardzo z ,,podglądaczem''. Nie rusza mnie tak, jak jego sympatyków.


                                          

2. Jerzy Kawalerowicz

Powód, dla którego nie ma go w top 100:  Jeden z nielicznych Polskich reżyserów, dla których kino nie kojarzy się z brudną rzeczywistością, choć Kawalerowicz mocno skupiał się na psychologicznym aspekcie życia. Pomimo uznania i szacunku dla jego osoby, nie potrafię przetrwać do końca seansu.

                                      


1. Andrzej Wajda

Powód, dla którego nie ma go w top 100: Dawny Wajda gdzieś zniknął, zamarł, zaszył się na stałe. Andrzej goni już swój własny ogon. Jego chwała odeszła w zapomnienie.


                                      Ulubieni reżyserzy (vol.4)


85. Wojciech Smarzowski

Specjalizacja: Dramat, Kryminał, Komedia

Ulubiony film: ,,Wesele''

Największe rozczarowanie: ,,Drogówka''

Powód na liście: Odświeżył już mocno skostniałe Polskie kino. Przejmująco opowiada o Polskiej przeszłości i współczesnej teraźniejszości, naszej mentalności. Wstrząsa widzem.
84. John Ford

Specjalizacja: Western, Dramat, Komedia, Romans, Wojenny, Biograficzny

Ulubiony film: ,,Jak zdobyto Dziki Zachód''

Największe rozczarowanie: ,,Rio Grande''

Powód na liście: Ojciec westernu. Jeśli już kręcił w tym gatunku, to nie tworzył chłamu, przynajmniej wykonanie stało na średnim poziomie lub bardzo dobrym. Mniej znane filmy, zupełnie z innego gatunku, również stanowią przykład, jak należy wykonywać swój zawód - z pasji.
83. Giuseppe Tornatore

Specjalizacja: Dramat, Thriller

Ulubiony film: ,,1900: Człowiek legenda''

Największe rozczarowanie: ,,Baaria''

Powód na liście: Urzeka, wzrusza, zadziwia, intryguje. Kolejny magik kina na mojej liście. Wielki fachowiec.82. Chan - Wook Park

Specjalizacja: Dramat, Thriller

Ulubiony film: ,,Oldboy''

Największe rozczarowanie: ,,Pragnienie''

Powód na liście: U niego zazwyczaj zaskakują mnie zakończenia. Są zupełnie inne od moich rokowań. Jego kino nie stroni od ,,romantycznej'' przemocy. Wybija się klimatem, charakterystycznym dla Kina Azjatyckiego.

81. Alejandro Gonzales Innaritu

Specjalizacja: Dramat, Thriller, Psychologiczny

Ulubiony film: ,,Amores Perros''

Największe rozczarowanie: ,,Babel''

Powód na liście: Tworzy przygnębiające i smutne kino, ale w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Problemy bohaterów są na tyle realistyczne, że równie dobrze mogłyby dotyczyć naszej osoby. Wielowątkowa fabuła, zbiorowi protagoniści, to wszystko znajdziecie u Innaritu. Artysta dla ludzi o mocnych nerwach.

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz