poniedziałek, 20 października 2014

Historia kina: Lata 1904-1912

Na zdj. twarz Florence Lawrence


Początki kina nie należały do przyjemnych. Technika kulała, scenariusz był na wagę złota, a na gwiazdę filmową mogli sobie pozwolić nieliczni w tym fachu, ale kto o nich teraz pamięta? Kino raczkującymi krokami przymierza się do tworzenia ważnych dzieł, ale wciąż potrzebuje czasu na rozwinięcie swojego potencjału. Wkrótce ma się to zmienić...

1904 - Powstaje krótka komedia biograficzna The Escaped Lunatic. Opowiada o osadzonym więźniu, który podaje się za Napoleona. Jeden z pierwszych filmów amerykańskich, w którym pościg grał główną rolę. 1904 - Kolejna komedia biograficzna, ale za to fikcyjna. The Moonshiner jest udokumentowaniem białych obywateli z Alabamy zamieszkujących góry.

1904 - Powstaje Prywatna biografia (Biograph's Personal). W kinie zaczyna dominować fabularyzacja.

1904Georges Méliès objawia Podróż do krainy niemożliwości. Trwa 20 minut, co oznaczało, że był cztery lub pięć razy dłuższy niż średnia filmu w tym czasie. 1905 - Bracia Warner (Harry, Sam i Albert) zakładają pierwszy Nickelodeon (typ stałego kina, za wejście płaciło się pięć centów). Filmy odtwarzano przy akompaniamencie pianina. Miał 96 miejsc siedzących.

1905 - Jest i melodramat wyprodukowany przez Wielką Brytanię. Rescued by Rover ma cechę napięcia dzięki energicznym ujęciom jazdy. Na ekranie pojawia się pies!
1906 - Najstarszy zachowany film animowany: trwa 3 minuty i zwie się Humorous Phases of Funny Faces. Działał w trybie 20 klatek na sekundę. 
1906 - Pojawia się pierwszy prawdziwy film pełnometrażowy. Gang Kelly'ego. Tytułowy Kelly bywa nazywany ,,australijskim Robin Hoodem''. Podczas jego premiery towarzyszyła orkiestra, efekty dźwiękowe i narrator. Do dzisiaj zachował się tylko fragment filmu. W Polsce wyświetlono go we Wrocławiu - w Kinie Nowe Horyzonty (2014). 1906 - Do kin zawitał film fantasy Sen Rarebita Fienda. Powstał przy użyciu triku fotograficznego. Pijany bohater przeżywa skutki alkoholowe. 1906 - Polski imigrant, Siegmund Lubin jest jednym z pierwszych producentów, który trzymał pieczę nad tym, by produkcja zaistniała na rynku w przemyśle filmowym.

1907 - W Chicago jest rozporządzenie o zakazie wystawy, gdzie panują niemoralne i nieprzyzwoite obrazy. Tylko za pozwoleniem policji można wydać film. 

1907 - Filmowcy przybywają do Los Angeles. Z racji dogodnego klimatu oraz pokaźnej ilości scenerii do wykorzystania, powstają liczne filmy w tym terenie. 
1907 - Pierwszy pełnometrażowy film sięgający 90 minut wyprodukowany w Europie, a dokładniej we Francji - L'Enfant Prodigue

1907 - Powstaje pierwszy magazyn branży rozrywkowej. Pierwsze recenzje dotyczą filmów: Honeymoon (1906) - francuskiej komedii, The Life of a Cowboy (1906) - westernu Edwina S. Portera.

1907 - Jest okazja, by obejrzeć dokument traktujący o prawdziwym morderstwie. The Unwritten Law stanie się podstawą dla filmu biograficznego The Girl in the Red Velvet z 1955. 


1907-1914 - Seria Broncho Billy popularyzuje gatunek western. Gilbert Anderson staje się pierwszym ekranowym bohaterem jako kowboj. 

1908 - Polacy prezentują pierwszy film. Jest nim Pruska kultura.

1908 - Było ponad 8000 kin w Stanach Zjednoczonych. 

1908 - D.W. Griffith - czołowy przedstawiciel kina lat 10' utworzył film pt. Przygody Dollie, który był kręcony poza studiem. Zaczyna się czas eksperymentowania, zaraz po Georgesie Mélièsie
 - najbardziej wpływowy reżyser wczesnego kina. Pojawiają się takie elementy filmowe jak: zmiana perspektywy, operowanie zbliżeniami, korzystanie z efektów świetlnych. 1908 - 8-minutowy film pt. Wizyta w Seaside jako pierwszy został wyprodukowany w kolorze naturalnym, ale jak zobaczycie, dalekie od doskonałości...1908 - Pierwszy detektyw pojawił się we francuskich produkcjach (Nick Carter). 

1908 - Pierwszy prawdziwy horror miał 16 minut czasu projekcji i zatytułowany był Dr. Jekyll i Mr. Hyde, na podstawie noweli Roberta Stevensona. 

1908 - Fantasmagoria Emil'a Cohl wprowadza film rysunkowy. Wielu uważa go za pierwszy film animowany. 
1908 - Do filmu Zabójstwo księcia Gwizjusza zostaje po raz pierwszy zaimpletowana muzyka klasyczna. Zaczyna się zjazd rzemieślników, którzy kręcą filmy adaptując powieści (literaturę). 1909 - W Los Angeles na stałe powstaje studio filmowe. Z 8000 kin w Stanach Zjednoczonych wzrasta do około 9000.

1909 - New York Times opublikowuje pierwszą recenzję na łamach gazety. Dotyczy ona filmu 10 października (1909). Pierwsze sprawozdanie dotyczy zaś Pieśni sumienia (1909). Pismo zapoczątkowuje słowa ,,gwiazda filmowa''.

1909 - Ponoć debiutuje film niezależny pt. Hiawatha 

1909 - W krótkiej biografii Spekulant zbożowy użyto stop-klatki. 
1909 - Firmy zaczęły kupować licencję, aby móc ekranizować dramaty i powieści z książek. 
1909 - W czasopiśmie branżowym wspomniano o komiku Benie Turpinie (zdj. wyżej). Stając się tym samym amerykańskim aktorem filmowym. Kamerzysta Billy Bitzer jako pierwszy korzysta ze sztucznego światła w pomieszczeniu. Grubość folii do nakręcenia obrazu zwiększyła się do 35 mm szerokości.

1910 - Florence Lawrence staje się pierwszą gwiazdą filmową. Sławetne ,,Movie star'' używano jako chwyt reklamowy, który do dziś ma tę samą wymowę. 

1910 - Czołówka filmu zostaje zaprezentowana w filmie The Broken Oath. Dopiero teraz widzimy napisy zapowiadające, kto gra w filmie! Studia idąc tym tropem, zaczęły promować aktorów i aktorki. 

1910 - Swoje miejsce ma pierwszy film wykonany w Hollywood. D.W.Griffith przedstawia In Old California
1910 - Pojawia się pierwszy popis kaskaderski - mężczyzna wskakuje do rzeki Hudson z płonącego balonu. Pierwszą gwiazdą filmową komedii uznaje się John'a Bunny (ważył prawie 300 funtów, na zdjęciu wyżej). 

1910 - Na ekranie zawitał Frankenstein. Pierwszy film, który ukazuje potwora. 
1910 - Max Factor jako pierwszy zastosował makijaż na potrzeby produkcji. W Danii natomiast odważono się przedstawić dokument o handlu niewolnikami (Białe niewolnice).
1910 - Pierwszą kobietą za kamerą jest Alice Guy Blache. Francuska uruchomiła studio filmowe kręcąc setki krótkich filmów (w tym 22 filmy fabularne). 

1911 - Pierwszy pełnometrażowy film w całości wyprodukowany w USA: Piekło Dantego. Został wykonany przez trzech reżyserów w ciągu dwóch lat. Był to pierwszy film nie erotyczny oferujący męską nagość. 
1911 - Pensylwania okazuje się pierwszym stanem, które nakazuje prawo do cenzury.

1911 - Powstaje pierwszy obraz z komiksu na duży ekran: Winsor McCay, na podstawie Małego Nemo.


1911 - Pojawia się pierwszy fanowski magazyn, w którym ujawniają się wywiady i plotki na temat życia osobistego i kariery gwiazd filmowych. Motion Picture Story Magazine na pierwszy ogień wziął Florence Lawrence.

1911 - Hollywood pomału staje się stolicą kina. Regularnie pojawiają się napisy początkowe w filmach. 

1912 - Debiutuje Photoplay, daje zastrzyk wiedzy na temat idei gwiazd i fanów kultury. 

1912 - Większość komedii jest naznaczona slapstickiem (duża ilość ruchu, przerysowane postacie, groteskowe przygody, często tworzone spontanicznie). Działa piętnaście przedsiębiorstw filmowych w Hollywood. 
1912 - Tak, pierwszy serial to 12-odcinkowy melodramat Co się stało z Mary? Równolegle pojawiały się z opowiadaniem w gazecie The Ladies' World pod tym samym tytułem. 

1912 - Jest i pierwszy proces folii panchromatycznej (czarno-biały, czuły na wszystkie odcienie szarości). Co ostatecznie sprawiało, że filmy były bardziej realistyczne. Pierwszym takim filmem będzie Jeździec bez głowy z 1922. Niektóre źródła podają, że pierwszy film, który tego użył to Moan z 1926. Czemu tak rozbieżnie podają fakty? Nic mi o tym nie wiadomo. Moim zdaniem, Jeździec bez głowy zapoczątkował tą nowinkę. 
1912 - Krótki film pt. A Fool and His Money wyróżnił się obsadą wyłącznie z artystami afroamerykańskimi. 

1912 - Niemiecka produkcja W Nocy i chłodzie jest prawdopodobnie pierwsza, która jest z gatunku katastroficzny. Historia skoncentrowana jest na ponurym statku, który utonął w 1912 po uderzeniu w górę lodową. Film powstał kilka miesięcy po tym, jak zatonął Titanic! 1912 - D.W.Griffith kręci pierwszy film o gangsterach (Muszkieterzy z Pig Alley). 
1912 - W reżyserii Enrico Guazzoni wydano dwugodzinny spektakl Quo Vadis? Włoska epopeja na krótko dominuje na międzynarodowym rynku filmowym. 
1912 - Pierwszy indyjski film Pundalik trwa 12 minut i pojawia się w Bombaju. Krótka historyjka o świętym Hindusie. 

1912 - Jedna z pierwszych romantycznych par składała się z Francisa X. Bushmana i Beverly Bane. 
1912-1913 - To również czas narodzin pałaców filmowych, które praktycznie ,,sprzątnięto'' na rzecz multipleksów. Kino zaczyna być postrzegane jako kultura wysoka, więc dbano o klienta. Najlepsze dopiero ma nadejść. X muza się rozkręca. 

Najważniejsze wydarzenia na przestrzeni lat 1904-1912 według Chrisa: Premiera filmu Zabójstwo księcia Gwizjusza oraz zakładanie Dream Palaces (kino w teatrze, pałac filmowy). 

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz