wtorek, 14 października 2014

Historia kina: Lata 1895-1903

Moim planem nie jest szczegółowe nakreślenie historii kina, gdyż wiązałoby się to z omówieniem wielorakich niuansów, a ja nie jestem jeszcze na tyle obyty, żeby o kinie mówić bez przerwy. Postanowiłem, że będę omawiał najważniejsze zagadnienia. Czasem pojawią się ciekawostki, jakieś fakty poza planem filmowym lub cokolwiek innego związanego z X muzą. Gdybyśmy mieli omówić całość: musiałbym cofnąć się do lat 1890-1894, bądź jeszcze wcześniej. Pierwsze studio filmowe zostało założone, zanim powstał kinematograf! Było to w roku 1892. 

Bracia Lumière - pionierzy kinematografii. W 1895 roku opatentowują kinematograf. Jednak za pierwszego wynalazcę kinematografu podaje się fotografa z Leszna, Ottomara Anschütza.

22 marca, 1895 - Pierwszy ważny film w historii kina - Wyjście robotników z fabryki1895 - Polewacz polany uważany jest za pierwowzór filmu fabularnego. Posiadał własną fabułę i inscenizowane wydarzenia. Jedyny film wykonany przez braci Lumière. Prekursor komedii. Założono pierwsze stałe kino w Paryżu. 1895 - Śmierć Marii, królowej Szkotów. Pierwszy film, w którym użyto efektów specjalnych. Egzekucja była tak realna, że widownia na pokazie uwierzyła, że to w tej scenie straciła prawdziwe życie. Co rzecz jasna, jest bzdurą,1896 - Pierwsze seanse filmowe na ziemiach polskich. Pojawia się Wjazd pociągu na stację - ludzie uciekali z kin, bo myśleli, że ich przejedzie. 
1896 - Pierwszy pocałunek w kinie. Pierwszy kontrowersyjny film, ponieważ wydarzenie całującej się pary zostało przyjęte za ,,obrzydliwe'' i skandaliczne. The Kiss okazał się najpopularniejszym filmem roku. 1896 - Historyczna chwila dla wampira. Pojawia się w filmie Rezydencja diabła. Pierwszy horror na liście. 1897 - Premiera pierwszego filmu dla dorosłych pt. Po balu


Maj, 1897 - Nakręcono mecz w boksie - stu minutowy! The Corbett-Fitzsimmons Fight jest często uznawany za pierwszy film fabularny. Film znajduje się w Bibliotece Kongresu (ważne kulturowe, artystyczne i historyczne osiągnięcia w sztuce filmowej)

1898 - Widownia ma okazję zobaczyć jeden z pierwszych filmów o mikołaju. Film Święty mikołaj jest bodaj pierwszą krótkometrażówką, która udowodniła, że można kręcić sceny równoległe bez cięć.1898 - Tytuł M.H. Pope Leo in a Chair jest filmem dokumentalnym, który uwiecznił papieża Leona XIII. 


1899 - Pojawia się ośmiominutowy Kopciuszek. Film korzysta z technik fotografii poklatkowej, podwójnej i wielorakiej ekspozycji oraz znikających obiektów (tzw. stop trick). 

1899 - Pojawia się pierwszy film na podstawie sztuki Szekspira, King John. Oparty jest na siódmej scenie piątego aktu, pozostałe sceny nie zachowały się. 

1900 - Mamy do czynienia z pierwszą animacją poklatkową. The Enchanted Drawing został wyprodukowany przez amerykańską wytwórnię filmową Edison Manufacturing Company, znaną potem jako jedną z najstarszych i najlepiej prosperujących wytwórni filmowych Edison Motion Pictures. Poza tym pojawia się pierwszy film z Sherlockiem Holmesem (nazwa filmu - Sherlock Holmes Baffled).1901 - Pojawia się film pt. Pożar. Pierwsza okazja, by połączyć sceny w studiu i ujęcia w plenerze. Ukazuje się Opowieść o zbrodni - prawdopodobnie po raz pierwszy użyto narracji nieliniowej (pokazano retrospekcję).1902 - Premiera Podróży na księżyc. Pierwszy raz efekty specjalne na szeroką skalę. Film Georgesa Meliesa. Inspirowane przygodami Juliusza Verne'a i Herberta George'a Wellsa. Produkcja powstała za 10 000 franków. Jego sceny wykorzystano w teledysku grupy Queen do piosenki Heaven for Everyone.1903 - Niektórzy uważają, że film Życie amerykańskiego strażaka po raz pierwszy w historii kina korzysta z montażu. Pojawia się element narracji pierwszoosobowej. 

1903 - Na ekranie po raz pierwszy pojawia się film z gatunku western. Chociaż przodków można się doszukiwać w Creek Bar Room Scene (1989) i Poker at Dawson City (1989). Napad na ekspres zapoczątkował scenę, w której aktor patrzy na widza - bandyta mierzy do nas z pistoletu. Film kręcono z wielu pozycji kamery.

                                

1903 - Do życia powołane jest Hollywood - jako miejscowość. Pojawia się pierwszy film fabularny wykonany przez przemysł filmowy z Danii - Henrettelsen

Najważniejsze wydarzenia w latach 1895-1903 według Chrisa: Kinematograf ożywiający obrazy i premiera filmu Napad na ekspres0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz