poniedziałek, 27 stycznia 2014

100 filmów, które trzeba zobaczyć cz.2
Nadszedł czas na kolejną porcję filmów, które trzeba zobaczyć. 
Prywatnie poproszono mnie, abym uwzględnił czas trwania seansu i umieszczał trailery. Cieszę się, że jest odzew i staracie się o to, co chcielibyście wiedzieć. Tym samym postanowiłem zrobić aktualizację cz.1 i także umieszczam trailery i podaję czas trwania filmu.90.  Tytuł filmu: Pozwól mi wejść (Låt den rätte komma in)
        Reżyser: Tomas Alfredson (Szwecja)
        Rok produkcji: 2008
        Gatunek: Horror, Melodramat
           Czas trwania: 1 godz. 54 min.

Opis: Nękany przez kolegów dwunastoletni Oskar poznaje tajemniczą dziewczynkę. Jej pojawienie się rozpoczyna serię śmierci i makabrycznych wydarzeń.

Powód: Doceniam współczesne obrazy o kreowaniu wampirów przez pryzmat ich tragicznej natury. O ile nie bywa niestrawny, jak w przypadku Zmierzchu, bo zamienia się w kochanka dla nastoletnich marzycielek, ale Pozwól mi wejść może się pochwalić tym, że wampir ma uczucia i czuję się samotny przez to, kim jest. Dziewczęcy wampir jest wyobcowany - wyparta z kręgu znajomych spotyka Oskara i z miejsca pragnie się z nim zaprzyjaźnić. Marzy wniknąć do świata śmiertelników. 

Film pojawił się na tej liście również ze względu sceny na basenie - obowiązek kinomaniaka, by ją sprawdzić.89.  Tytuł filmu: JFK
        Reżyser: Oliver Stone (USA)
        Rok produkcji: 1991
        Gatunek: Dramat, Historyczny, Kryminał
        Czas trwania: 3 godz. 9 min.

Opis: Prokurator Nowego Orleanu, Jim Garrison, próbuje dowiedzieć się, kto w rzeczywistości stał za zamachem na prezydenta Kennedy'ego.

Powód: Próba ujawnienia prawdy na temat tego, co zdarzyło się z 35 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kto naprawdę stoi za zabójstwem jednej z najbardziej szanowanych i poważanych osób na świecie? Jednakowo sposobność do ujawnienia informacji nie podawanych wśród opinii publicznej. Prawda miesza się z kłamstwem. Politycy pokazani od wewnątrz. 

Kino polityczne z najlepszej półki i najbardziej odważny film spod ręki Olivera Stone.88.  Tytuł filmu: Easy Rider (Swobodny jeździec)
        Reżyser: Dennis Hopper (USA)
        Rok produkcji: 1969
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 34 min.

Opis: Dwóch hipisów z Kalifornii wybiera się na swoich motocyklach w podróż przez całe USA.

Powód: O tym, czym zajmują się hipisi. Przekazanie ich kultury, wierzeń w to, co się angażują i poświęcają własne życie. Kraj oblany możliwościami i prostotą otoczenia, rockową muzyką, motocykliści obsypani psychodelikami, wolnością, którą sami sobie wywalczają. Odrzucając amerykański sen, bratając się z osobniakami tej samej rasy.

"Jesteśmy muzyką, którą gramy, muzyka jest naszą filozofią, religią, mową, bronią i polityką"


87.  Tytuł filmu: Funny Games
        Reżyser: Michael Haneke (Niemcy)
        Rok produkcji: 1997
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 48 min.

Opis: Małżeństwo z dzieckiem wybiera się do domku letniskowego nad jeziorem. Wkrótce spotykają dwóch młodzieńców, którzy okazują się sadystycznymi psychopatami.

Powód: W każdym medium znajduje się dzieło, które zachęca do wyrzucenia je przez okno, do pieca itp. Odrzuca swoją treścią. Haneke działa wbrew widzowi. Zamęcza nas. Prowokuje, daje do zastanowienia. Śmieje się w twarz z pytaniem, po co to oglądamy? Czy dwójka młodych ludzi nie jest równie okrutna, co my? Czy nie sami jesteśmy sadystami, oglądając film, który wystawia rodzinę na pokaz, a my obserwujemy ich cierpienie? 

Przemoc w tym filmie nie jest usprawiedliwiona, ale czy mamy dobrze się bawić przy poniżaniu i maltretowaniu psychicznie niewinnej familii? Reżyser długimi ujęciami jakby chciał zmusić nas do wyłączenia odbiornika. Jeśli wyłączysz obraz, Haneke wygrał. Jeśli nie, to znaczy, że dla ciebie jest to, Funny Games.

86.  Tytuł filmu: Znikający punkt (Vanishing Point)
        Reżyser: Richard C. Sarafian (USA)
        Rok produkcji: 1971
        Gatunek: Dramat, Akcja
        Czas trwania: 1 godz. 38 min.

Opis: Pracownik firmy przewozowej zakłada się, że dostarczy samochód z Kolorado do Kalifornii w mniej niż piętnaście godzin.

Powód: Esencja wolności, a gdzieś w tle i oddali problem syndromu wojny. Ktoś, kto pragnie bezgranicznej wolności powinien obejrzeć Znikający punkt. To bezkres pól i ulic Stanów Zjednoczonych. Świat, w którym przestaje obowiązywać prawo, ograniczenia prędkości, poczucie bezpieczeństwa. Pełnoprawna wolność idzie w parze z adrenaliną, przygodą, otaczającą panoramą krajobrazu. Wspaniały film po którym chce się wsiąść do auta i jechać przed siebie - tak po prostu. Bunt z lat 70', a Dodge Challenger stał się jego symbolem.85.  Tytuł filmu: Brazil
        Reżyser: Terry Gilliam (USA)
        Rok produkcji: 1985
        Gatunek: Dramat, Komedia, Sci-Fi
        Czas trwania: 2 godz. 22 min.

Opis: Sam, urzędnik w społeczeństwie przyszłości, poznaje kobietę ze swoich snów. Niebawem zostaje oskarżony o działalność wywrotową.

Powód: Rok 1984 Georga Orwella w krzywym zwierciadle. Wizja przyszłości, która dopada nas współcześnie. Biurokracja, technologia zastępująca ludzkie umysły, idiokracja, psychologia tłumu, bezduszny korporacjonizm, zduszenie jednostki i uprzemysłowienie. Opowieść o marzeniach, totalitaryzmie w absurdalnym przekładańcu, gdzie śmiech łączy się z tragedią. Groteska zlewa się z niestarzejącymi efektami specjalnymi. Jeden z najważniejszych filmów lat 80'.


84.  Tytuł filmu: Persona
        Reżyser: Ingmar Bergman (Szwecja)
        Rok produkcji: 1966
        Gatunek: Dramat, Psychologiczny
        Czas trwania: 1 godz. 25 min.

Opis: Aktorka traci głos podczas przedstawienia teatralnego. Okazuje się, że demonstruje ona w ten sposób bezradność wobec otaczającego ją świata.

Powód: Czy ukrywanie własnej osoby i tożsamości wychodzi nam na zdrowie? Bergman zastawia dwie postawy: tę, która wyraża siebie, zwierza, sporo czasu poświęca wypowiadaniu słów. Drugi typ charakteryzuje się niemową, przejaskrawiając mądrość polskiego pochodzenia ,,chociaż mowa jest dobra, to czasem lepiej milczeć''. Albo cytując i dokładniej zobrazować sedno opowieści ,,mowa jest srebrem, milczenie złotem''. 

Kto zwycięsko wyjdzie z batalii przeciwstawnych idei? Czy warto się odkryć, albo poddać czyjejś filozofii pod własny osąd, superego, doświadczenie? Kino idealne dla kontemplacji i wyrażenia własnego zdania po tym, co ujrzeliśmy i przetrawiliśmy podczas filmu.

83.  Tytuł filmu: Klub winowajców (The Breakfast Club)
        Reżyser: John Hughes (USA)
        Rok produkcji: 1985
        Gatunek: Dramat, Komedia, Dla młodzieży
        Czas trwania: 1 godz. 37 min.

Opis: Grupa uczniów pochodzących z różnych środowisk w ramach kary musi spędzić sobotę w szkole.

Powód: Młodych ludzi nie rozumiał nikt lepiej, jak John Hughes. Pozornie różniący się od siebie uczniowie odkrywają podczas wspólnej ,,odsiadki'' w klasie, że więcej ich łączy niż dzieli. Szukają wspólnych tematów, nie pragną się przystosować do sztywnych reguł. Chcą się bawić i szaleć, ale również odnaleźć siebie nie bacząc na dorosłych - zakochać się, zdobyć przyjaciół, stać się odważnym mężczyzną lub pogodną kobietą, przeżyć inicjację. Pouczający - nawet dla widzów powyżej osiemnastego roku życia.


82.  Tytuł filmu: Annie Hall
        Reżyser: Woody Allen (USA)
        Rok produkcji: 1977
        Gatunek: Komedia obyczajowa
        Czas trwania: 1 godz. 33 min.

Opis: Historia burzliwego związku Alvy'ego Singera, błyskotliwego nowojorskiego komika, z piosenkarką Annie Hall.

Powód: Allen robi to, co potrafi i powinien. Bawi i stawia pytania o związki damsko - męskie. Inteligentne, trafne i neurologiczne debaty podczas szalonego romansu. Koniecznie pojawia się Wielkie Jabłko, czyli ulubione miasto komika - Nowy Jork. Daje do zrozumienia, że chce posługiwać się lotnym dowcipem. Posługując się szyfrem, skojarzeniami, nie rozróżniając celowo zeuropeizowanego i żydowsko - nowojorskich żartów. Życie u Allena jest błyskotliwe, psychoanalityczne i nie prosto z mostu. 


81.  Tytuł filmu: Virdiana 
        Reżyser: Luis Buñuel (Hiszpania)
        Rok produkcji: 1961
        Gatunek: Dramat
        Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis: Historia Viridiany, młodej zakonnicy tuż przed złożeniem ślubów wieczystych, która wyjeżdża w odwiedziny do domu swojego owdowiałego wuja.

Powód: Tragizm na miarę Szekspira, do czasu, gdy mija na zegarku 30 minut. Film, który burzy podwaliny moralności. To przerażający obraz ludzkiej podłości, osób nieliczących się z uczuciami, godnością i życiem. Scena tańca z zastawionym stołem pełnym jadła tylko potwierdza, jak zakłamaną istotą jest człowiek - prymitywną i szukającej natychmiastowej uciechy. Film szczyci się precyzją kadrów, co pomaga w oglądaniu nawet po 50 latach! Widać, że mamy do czynienia z surrealistą. 
Virdiana online

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz