wtorek, 28 maja 2013

Ulubieni reżyserzy #70-66

                              

                          Ulubieni reżyserzy (vol.7)
70. Takeshi Kitano

Specjalizacja: Dramat, Gangsterski, Komedia

Ulubiony film: ,,Hana - Bi''

Największe rozczarowanie: ,,Wściekłość''

Powód na liście: Kitano dąży własną ścieżką artystyczną. Kameralny, poruszający wielokrotnie ten sam temat. Autorski styl charakteryzuje się dziwnymi scenami, zalatuje amatorstwem i specyficznym humorem. Urzeka mnie jego filozofia, która może być rozumiana jako pseudointelektualizm. Jakkolwiek film by nie sknocił, cieszy mnie to, że pozostaje sobą, bo widać, że ma potrzebę twórczą.
69. Lars Von Trier

Specjalizacja: Dramat, Thriller, Psychologiczny, Komedia

Ulubiony film: Nie jest to kino do lubienia

Największe rozczarowanie: ,,Antychryst''

Powód na liście:  Depresyjny i melancholijny filmowiec. Prowokuje, niszczy emocjonalnie i duchowo. Bez skrupułów ukazuje ciemną stronę natury ludzkiej. Jego filmy nie ogląda się dla przyjemności, jest w tym jakaś sprzeczność, bo w końcu filmy nie oglądamy po to, by po ciężkim dniu jeszcze bardziej się zdołować, jednakże... bardzo interesuje mnie tego typu kino, gdzie nie wszystko kończy się dobrze, a bohaterowie niekoniecznie są dobrzy z charakteru, lub są przystosowani do społeczności.

68. Kim Ki Duk

Specjalizacja: Dramat, Obyczajowy

Ulubiony film: ,,Łuk''

Największe rozczarowanie: ,,Sen''

Powód na liście: Kino sensowne, świeże, wyróżniające się z tłumu - przede wszystkim od Hollywood. Filmy bez zbędnego patosu, ,,wyobcowane'' z klimatu. Izoluje swoich bohaterów na każdy możliwy sposób. Krytyczny głos w sprawach o miłości. Ma się wrażenie, że aktorzy zostają ,,podglądani'' przez Kim Duka. Nie jest to filmowiec, którego oglądam film za filmem Jeśli obejrzę jeden obraz, robię sobie przerwę tygodniową i wtedy dopiero wracam na seans do Koreańczyka. Nie jest to kino na niedzielne popołudnia.

67. Friedrich Wilhelm Murnau

Specjalizacja: Niemy, Dramat, Melodramat

Ulubiony Film: ,,Tabu''

Największe rozczarowanie: ,,Podróż w noc''

Powód na liście:  Kino nieme wysokich lotów. Niepowtarzalny twórca na niepowtarzalnej liście. Głównie nie przepadam za filmami z lat 20 i 30, ze względu na brak dialogów, ale dla Murnau zrobiłem wyjątek. Mistrz ekspresjonizmu. Muzyka przy jego obrazach przyciąga, co jeszcze bardziej hipnotyzuje i pociąga niema konstrukcja historii. Charakteryzuje się prostą fabułą, bardzo charakterystyczną dla reżyserów z tego okresu. Aż dziw bierze, że w tak młodych latach powstałego kina tworzyło się przepięknie wizualne obrazy, które zachwycają do dziś!

66. Howard Hawks

Specjalizacja: Western, Komedia, Dramat, Wojenny, Romans

Ulubiony film: ,,Wielki sen''

Największe rozczarowanie: ,,El Dorado''

Powód na liście: Kręcił interesujące klasyczne westerny. Charakteryzuje go nienaganna narracja - jeden z najlepszych w tej sztuce. Bazuje na ciekawych pomysłach, które nie zawsze wychodzą, ale wzbudzają zaciekawienie. Nierówny reżyser, tak to bywa w tym zawodzie - są wzloty i upadki. Wiele wniósł do światowego kina, niektóre filmy się zestarzały, inne nie, ale nie żałuje poświęconego czasu na jego dorobek. 

0 Komentarz(e):

Prześlij komentarz